Do królestwa roślin należy ponad 310000 gatunków. Stanowią one podstawę prawie wszystkich ekosystemów i tym samym warunkują istnienie życia na...

Do królestwa roślin należy ponad 310000 gatunków. Stanowią one podstawę prawie wszystkich ekosystemów i tym samym warunkują istnienie życia na naszej planecie.
Największe z nich mogą mierzyć 95 m i żyć nawet do 3500 lat. Dla człowieka również są one niezwykle istotne w każdym aspekcie życia. Pochłaniają szkodliwy dla nas dwutlenek węgla wytwarzając tlen, którym oddychamy. Od pradawnych czasów stanowią dla nas podstawowe źródło pożywienia, materiał budowlany, źródło leków, a ich piękne, różnorodne formy, kolory czy zapachy cieszą nasze zmysły. Warto również wspomnieć, że wiele z nich potrafi się poruszać, a niektóre nawet polować.
W naszym programie opowiemy o roślinach owadożernych występujących w Polsce i na świecie. Przedstawimy wybrane, szczególnie interesujące gatunki. Ustalimy które z nich są największe, czy stanowią dla nas zagrożenie. Omówimy podstawowy sposób odżywiania się roślin (fotosynteza), jak i te bardziej niezwykłe metody stosowane przez rośliny owadożerne. Wyjaśnimy w jakich środowiskach możemy je spotkać, jak działają ich pułapki, oraz co "skłoniło" rośliny do wytworzenia tych niezwykłych mechanizmów. Spotkanie przeprowadzimy w formie zabawy, w której odpowiemy na pytania: do czego służą roślinom liście czy kwiaty. Czy rośliny czują, czy mogą się ze sobą porozumiewać. Poruszymy także temat zastosowania ich leczniczych właściwości w życiu codziennym, oraz zwrócimy uwagę na zagrożenia wynikające z istnienia roślin trujących.
Warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat
Miejsce: sala wielofunkcyjna Zajazd Kościuszkowski (ul. Białoprądnicka 3)
Bilet na każde spotkanie: 10 zł/osoba dostępny na ekobilet.pl i w kasie Dworku

więcej

Brak terminówZobacz  Inne wydarzenia w Twoim mieście
Sprawdź  Aktualny repertuar Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki