BILET NA WYSTAWĘ "#DZIEDZICTWO" OBEJMUJE RÓWNIEŻ POKAZ OBRAZU LEONARDA DA VINCI "DAMA Z GRONOSTAJEM"
O wystawie:
Jaki spadek przejęliśmy po tych,...

BILET NA WYSTAWĘ "#DZIEDZICTWO" OBEJMUJE RÓWNIEŻ POKAZ OBRAZU LEONARDA DA VINCI "DAMA Z GRONOSTAJEM"
O wystawie:
Jaki spadek przejęliśmy po tych, którzy wcześniej żyli na ziemiach polskich? I gdzie właściwie były te ziemie? Jakie obrazy, książki i wydarzenia kształtują naszą wyobraźnię zbiorową? Jakie zwyczaje porządkują nasze życie? I jakiego języka używamy, aby o nim opowiedzieć? Odpowiedzi na te i podobne pytania chce zaproponować widzom wystawa #dziedzictwo, która zostanie otwarta w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie 22 czerwca – tuż przed rozpoczęciem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, której wystawa towarzyszy. To największa ekspozycja Muzeum od czasów słynnej wystawy Marka Rostworowskiego Polaków portret własny z przełomu lat 1979 i 1980. Zostanie zaaranżowana na dwóch piętrach głównej siedziby MNK, a złoży się na nią ponad 600 zabytków i dzieł sztuki z kolekcji największego i najstarszego z muzeów narodowych w Polsce.
- Nasza wystawa, mam taką nadzieję, pozwoli nam wszystkim odnaleźć w przeszłości i współczesności to, co nas określa, co może nas kształtować, co – czasem wręcz bez naszej świadomości – determinuje nasze postawy. Pojęcie „dziedzictwo” w tytule ekspozycji zostało poprzedzone znakiem hasztag, aby podkreślić specjalne znaczenie tego słowa, a zarazem umożliwić poszukiwanie i odkrywanie oraz postawienie tego znaku przed wybranym obiektem – który jest dla nas ważny, który pozwoli na refleksję, z którym możemy się identyfikować – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej.
- Konstrukcja wystawy została oparta na czterech kategoriach zaczerpniętych z antropologicznych i historycznych studiów nad kulturami narodowymi. Są to: „geografia”, „język”, „obywatele” i „obyczaj”. Pierwsza odnosi się do terytoriów, z którymi dana kultura się wiąże i traktuje jako własne. Druga podkreśla rolę języka w definiowaniu odrębności narodowych. Trzecia opisuje tych, którzy z daną kulturą się utożsamiają, a czwarta uzmysławia, że z perspektywy historycznej można definiować narody przez odniesienie do ich źródeł kulturowych – tłumaczy kurator ekspozycji, dyrektor MNK ds. naukowych dr hab. Andrzej Szczerski.
Na wystawie nie zabraknie dzieł sztuki oczywistych w dyskusji o polskim dziedzictwie kulturowym: denara Bolesława Chrobrego z najwcześniejszym świadectwem używania nazwy „Polska”, pierwszego wydania Sonetów krymskich z odręczną dedykacją Adama Mickiewicza, nut Fryderyka Szopena, obrazów najbardziej znanych polskich malarzy, jak Stanisław Wyspiański, Olga Boznańska, czy Jacek i Rafał Malczewscy. Ale znacznie więcej będzie eksponatów zaskakujących, często nieznanych, przechowywanych w Muzeum Narodowym w Krakowie jako pamiątki przeszłości i świadectwo udziału Polaków w kształtowaniu się kultury materialnej i duchowej Europy i świata. Można do nich zaliczyć na przykład kosztowne zegarki Patka z podobiznami polskich bohaterów narodowych, mnemotechniczne tablice Antoniego Jaźwińskiego, którego metoda zapamiętywania faktów była niezwykle popularna w szkolnictwie Europy i Ameryki w połowie XIX wieku, mapę Australii z najwyższym szczytem nazwanym przez jego odkrywcę Pawła Edmunda Strzeleckiego Górą Kościuszki czy okładki miesięcznika „Vogue” zaprojektowane przez Janinę Dłuską.
Przestrzeń pierwszej części wystawy (parter), wypełniona setkami dzieł sztuki i pamiątek przeszłości, może zaskoczyć widzów przyzwyczajonych do tradycyjnych ekspozycji. Nie ma tu układu chronologicznego, nie ma podpisów przy każdym obiekcie – w zamian zwiedzający dostaje przewodnik z notami o eksponatach, który pomoże w poruszaniu się po wystawie, a po jej opuszczeniu może zostać zabrany jako pamiątka lub zwrócony do użytku następnych gości MNK. Prace zestawione są tak, aby wchodziły ze sobą w dialog, a tematy tej „rozmowy” porządkują poprzedzone hasztagami hasła.
Druga część wystawy #dziedzictwo, zaaranżowana wśród białych ścian na pierwszym piętrze Gmachu Głównego MNK, pozwoli uporządkować wrażenia. – Tutaj umieściliśmy znacznie mniej obiektów, za to takich, które mają szczególne znaczenie artystyczne, historyczne czy dokumentacyjne – tłumaczy kurator Andrzej Szczerski. – To właśnie tu można zobaczyć m.in. „Planty o świcie” Stanisława Wyspiańskiego, pejzaż Rafała Malczewskiego z cyklu „Centralny Okręg Przemysłowy”, ale także znaczek „Solidarności” Leszka Sobockiego czy meblościankę Kowalskich, obecną w czasach PRL w wielu polskich domach. Tu znajdziemy przekazane specjalnie na naszą wystawę prace Krzysztofa Pendereckiego, Marcina Maciejowskiego czy Natalii Wiernik. Wybranym obiektom towarzyszą komentarze publiczności, efekt warsztatów nawiązujących do naszej wystawy, prowadzonych już od kilku miesięcy przez Dział Edukacji MNK.
Dodatkiem do właściwej ekspozycji jest Ikono-strefa – instalacja na drugim piętrze Gmachu Głównego MNK. Składa się z obracanych kostek z naklejonymi wydrukami 120 ikon polskiej kultury. To nie tylko dzieła sztuki, ale także cytaty literackie, fotografie, kadry z kultowych filmów, a nawet zdjęcie Marka Niedźwiedzkiego prowadzącego listę przebojów radiowej „Trójki”. „Ikony” można ustawić tak, by ułożyć z nich obraz własnego dziedzictwa kulturowego.
Wystawie towarzyszy także obszerny katalog oraz program edukacyjny, z rozbudowaną częścią dla najmłodszych po hasłem „I po kim ty to masz?”. Na najbliższe wydarzenia towarzyszące wystawie zapraszamy jeszcze w czerwcu: w niedzielę 25 czerwca o godz. 12.00 i 13.30 kurator dr hab. Andrzej Szczerski będzie oprowadzał po ekspozycji, a w sobotę 1 lipca o godz. 10.30 dzieci wyruszą w podróż palcem po mapie życia.

Wystawa zrealizowana w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa.

Godziny otwarcia: wtorek – sobota 10.00 – 18.00, niedziela 10.00 - 16.00, poniedziałek – nieczynne. 
Bilet ma charakter otwarty i jest ważny do końca trwania wystawy czasowej. Przed wizytą w Muzeum prosimy sprawdzić na stronie www.mnk.pl czy tego dnia wybrana wystawa lub galeria jest czynna.
INFORMACJA I REZERWACJA W GODZ. 9.00-16.00 W DNI POWSZEDNIE:

+48 12 433 57 44
FAX +48 12 433 57 47

więcej
Wpisz numer telefonu

Na ten numer zostanie wysłany SMS z cyfrowymi biletami na wydarzenie.

Wybierz bilety

Bilet normalny ważny do końca trwania wystawy - ważny 6 miesięcy. Więcej o wystawie: www.mnk.pl. 

Bilet ulgowy na pokaz i wystawę, ważny do końca trwania wystawy. Więcej na www.mnk.pl

Bilet grupowy ulgowy na pokaz i wystawę, ważny do końca jej trwania. Obowiązuje tylko w przypadku zwiedzania z grupą min. 15 maks. 25 osób.

Bilet grupowy normalny na na pokaz i wystawę, ważny do końca trwania wystawy. Obowiązuje tylko w przypadku zwiedzania z grupą min. 15 maks. 25 osób. Więcej na www.mnk.pl.

 Bilet rodzinny (dorośli + dzieci do lat 16, maximum 5 osób) upoważnia do jednokrotnego wstępu na na pokaz i wystawę, ważny do końca trwania wystawy. Więcej na www.mnk.pl.

Bilet łączony jednokrotnego wstępu na wszystkie wystawy stałe i zmienne w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie obowiązujący od 23.06.2017r. do 27.11.2017r.

Bilet ulgowy łączony na wszystkie wystawy stałe i zmienne w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie obowiązujący od 23.06.2017r. do 27.11.2017r.