„A siódmego dnia Pan Nasz, stworzyciel wszystkiego, strudzony swoim dziełem wypoczywał. I zdarzyło się, że Pan Nasz przysnął i kiedy spał, melodia...

„A siódmego dnia Pan Nasz, stworzyciel wszystkiego, strudzony swoim dziełem wypoczywał. I zdarzyło się, że Pan Nasz przysnął i kiedy spał, melodia mu wpadła przez ucho do głowy i wyjść nie chciała, póki Pan Nasz jej nie nazwie. I rzekł Pan - będzie Polka. I była”. (fragment tekstu „Polki” – I. Gorzkowski)

Polka w spektaklu jest wieloznaczna. Polka to szybki taniec. Polka to forma muzyczna w metrum parzystym. Polka to kobieta. „Polka” to kolaż, którego strukturę fabularną wyznacza oś życia kobiety od narodzin do śmierci. Spektakl opiera się na pomyśle, w którym historia kobiety opowiedziana przez siedem tancerek. 7 kobiet, 7 grzechów głównych, 7 dni tygodnia. Twórcy szukają odpowiedzi na pytania: Jaka jest Polka? Co robi? Czego nie robi? Co je na śniadanie? Czego nie zdążyła zrobić? O czym marzy? O co się modli? Do kogo lub do czego? Czy jest namiętna? Na co czeka?

"Polka" to według "Polityki" spektakl, który należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat.

Premiera „Polki” miała miejsce w 2018 r. i wpisała się w program Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca. Spektakl prezentowany był m.in. w ramach X Dni Sztuki Tańca – organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową i Polski Balet Narodowy dorocznego przeglądu baletowego, który w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę poświęcony był w całości najnowszym osiągnięciom polskiej sceny tańca.

więcej

Brak terminówZobacz  Inne wydarzenia w Twoim mieście
Sprawdź  Aktualny repertuar Nowosolski Dom Kultury