Wpływ pioniera muzyki elektronicznej i industrialnej Gary’ego Numana jest uznawany przez różnorodną grupę największych artystów – od Prince’a przez...

Wpływ pioniera muzyki elektronicznej i industrialnej Gary’ego Numana jest uznawany przez różnorodną grupę największych artystów – od Prince’a przez Lady Gagę, Jacka White’a, Kayne’ego Westa, Becka Hansena, Queens Of The Stone Age, Foo Fighters aż po Nine Inch Nails. Wielu z nich współpracowało z Numanem i coverowało lub samplowało utwory z jego olbrzymiego katalogu.

Mimo iż Brytyjczyk wciąż tworzy w unikatowym i pionierskim stylu, nigdy nie przestaje wprowadzać do niego innowacji, na co dowodem jest najnowszy album muzyka – „Splinter (Songs From A Broken Mind)”. Dzięki tej płycie Numan po raz pierwszy od trzydziestu lat powrócił do czołówki brytyjskiej listy Billboard 200. Konsekwencją tego była trasa koncertowa „Splinter World Tour”, podczas której Brytyjczyk zagrał najwięcej koncertów od 1981 r. Zwieńczeniem tournée był największy od ponad trzydziestu lat występ Numana w legendarnym Hammersmith Apollo w Londynie.

Pierwszy po siedmiu latach pełny album studyjny wokalisty – „Splinter (Songs From A Broken Mind)” powstał we współpracy m.in. z gitarzystą Nine Inch Nails – Robinem Finckem oraz producentem Ade Fentonem. Dzięki nim udało się uzyskać najcięższy brzmieniowo i najbardziej udany krążek w dotychczasowej karierze Numana.

Podczas pisania i nagrywania najnowszej płyty, Brytyjczyk bardzo dużo koncertował, włączając w to trasę zorganizowaną okazji trzydziestej rocznicy wydania klasycznego i niezwykle wpływowego albumu „The Pleasure Principle”. Artysta został również zaproszony przez Trenta Reznora (wielkiego fana Numana) do przyłączenia się do występu Nine Inch Nails, by wykonać kilka piosenek, w tym „Cars” i „Metal”, które zespół coverował podczas trasy „Wave Goodbye” w 2009 r. Gary Numan współtworzył również singiel „My Machines” Battlesa, a jego muzyka pozostawała w centrum uwagi dzięki takim zespołom jak The Dead Weather Jacka White’a coverujacym klasyk „Are ‘Friends’ Electric?”.

Przeprowadzka Numana do Stanów Zjednoczonych pod koniec 2012 r. zintensyfikowała jego kreatywność i przyniosła pozytywny efekt w postaci wspominanego już albumu „Splinter (Songs From A Broken Mind)” nagranego w studiu w Los Angeles na początku 2013 r.

Unikatowy styl wokalu Numana wywołuje poczucie bezustannie pracującej maszynerii i lodowatego wyobcowania. Jednocześnie pobudza silne emocje „opakowane” elektronicznym hałasem. To właśnie odnajdziemy na tak klasycznych albumach Numana jak: „Pleasure Principle” czy „Telekon”. Ta energia sprawia, że lojalna baza fanów artysty, tzw. Numanoidów, wciąż zyskuje nowych członków.

Gary Numan wystąpi podczas 9. edycji Festiwalu Soundedit promując swój nowy album „Savage”. Koncert odbędzie się w piątek, 27 października. Dzień później, również w Wytwórni, podczas uroczystej Gali artysta odbierze nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji dźwięku”.

Daniel Miller jest założycielem i prezesem Mute, jednej z najbardziej innowacyjnych wytwórni muzycznych na Świecie. Label posiada w swym dorobku obszerny katalog „numerów 1” na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Brytyjczyka cechuje nowatorskie podejście do produkcji płyt, pracy artystycznej, jak i kierowania wytwórnią. Wizyta Daniela Millera w Łodzi jest bezpośrednio związana z promocją albumu fotograficznego „Pop”.

Od czasów założenia Mute, czyli 1978 r., wytwórnia przeszłą drogę od jednoosobowej działalności Millera, aż po międzynarodową firmę, która współpracowała z takimi gwiazdami jak: Depeche Mode, Grinderman, Nick Cave & The Bad Seeds, Goldfrapp, Maps, Richard Hawley, Erasure, Josh T. Pearson, S.C.U.M czy Big Deal. Założyciel firmy zawsze kierował się artystyczną wolnością i poszukiwaniem twórczej przygody, dlatego też wytwórnia angażowała się również w pracę z tak różnorodnymi artystami jak: Liars, Diamanda Galás, Polly Scattergood czy Simon Fisher Turner.

Spójna równowaga pełnego jakości popu, przemyślanej elektroniki i eksperymentów dźwiękowych nie tylko odzwierciedla szerokie gusta muzyczne Daniela Millera, ale także zapewniała Mute sukces handlowy i uznanie krytyków w trakcie kryzysu w branży muzycznej.

Daniel Miller urodził się w 1951 r. w Londynie. Brytyjczyka zawsze bardziej interesowała elektronika i syntezatory niż gitary. Studiował w szkole filmowej – Guildford School of Art (1969-72). Zanim jako DJ zaczął koncertować po całej Europie, pracował jako asystent redaktora w telewizji i reklamie. W 1976 r. artystę zaintrygowały nowe ruchy muzyczne, które narodziły się w Londynie i Nowym Jorku.

Brytyjczyk za pomocą klawiatury KORG 700S, czterościeżkowego rejestratora TEAC i małego miksera stworzył w 1978 r. pod pseudonimem The Normal swój pierwszy singiel „TVOD”. Początkowo artysta planował wydanie jedynie 500 kopii utworu, jednak pod naciskiem wytwórni Rough Trade ukazało się ich aż dwa tysiące na całym Świecie.

Przez lata istnienia wytwórni Mute, Daniel Miller promował muzykę z kręgu elektronicznego popu. Artysta początkowo sam nagrał jako Silicon Teens album w stylu synth-pop. Jednak dopiero z Depeche Mode, z którym bardzo blisko współpracował niemal od początku istnienia grupy, spełnił swoje artystyczne marzenie o spopularyzowaniu elektronicznego popu.

Dzisiaj Daniel Miller koncentruje się na twórczości Mute. Prowadzi też audycję w Radiu Eins w Berlinie i jako DJ klubowy gra minimalistyczne techno sety. Ponad trzy dekady po założeniu wytwórni, nadal pozostanie wierny oryginalnej wizji muzycznej przygody, eksperymentowaniu i swobodzie artystycznej.

29 października 2011 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit Daniel Miller odebrał nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji dźwięku”. Odbyło się również spotkanie z artystą, który podczas afterparty zagrał autorski DJ set.

Podczas Soundedit ’17 Brytyjczyk wystąpi z unikatowym setem DJ-skim.

więcej
Wpisz numer telefonu

Na ten numer zostanie wysłany SMS z cyfrowymi biletami na wydarzenie.

Wybierz bilety

Posiadasz kupon rabatowy?

Pewnie, już dostałeś bilety ... ale jeśli nie skontaktuj się z nami! :-)

Zobacz wszystkie wydarzenia

Zobacz  Inne wydarzenia w Twoim mieście
Sprawdź  Aktualny repertuar Film Hotel Sp. z o.o.