Koncert „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” – wiersze Zuzanny Ginczanki oraz Młodych Poetów z Getta.

LENA PIĘKNIEWSKA (wokal)

Konrad Wantrych...

Koncert „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” – wiersze Zuzanny Ginczanki oraz Młodych Poetów z Getta.

LENA PIĘKNIEWSKA (wokal)

Konrad Wantrych (piano)

Sebastian Frankiewicz (perkusja)

Wojciech Pulcyn (kontrabas)

Wstęp: 45 zł w przedsprzedaży / 60 zł w dniu koncertu

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to projekt muzyczny będący owocem (przypadkowego) spotkania Leny Piękniewskiej (pieśniarki i aktorki) z Pawłem Skorupką (kompozytorem i aranżerem). Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza „Marzenie”. Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten został z czasem symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie Zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu. Twórczość młodych poetów z getta okazała się zaskakująco obfita, jej selekcja nie była łatwa. Wyznacznikiem w doborze materiału stał się rytm poezji, ale też – jak podpowiadała moc „Marzenia” Abramka Koplowicza – nadzieja, jaką niesie słowo.

Autorzy projektu, oprócz wspomnianych wcześniej wierszy Koplowicza, wybrali utwory literackie Zuzanny Ginczanki, Abrahama Cytryna, i Janki Hescheles. Na podstawie tych tekstów podjęto próbę stworzenia dzieła muzycznego opartego na niesłabnącej nadziei. W wielu utworach to się udało, ale nie zawsze było to możliwe – w poruszającym liście „Do Mamusi” jedenastoletniej Janki Hescheles czy w „Zmienności ducha” Cytryna próżno szukać wiary w dotarcie do Ziemi Obiecanej.

Do projektu zaproszeni zostali wspaniali muzycy: Konrad Wantrych (piano), Sebastian Frankiewicz (perkusja), Wojciech Pulcyn (kontrabas)

Lena Piękniewska – absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wokalistka.
W 2010 roku wydała swoją pierwszą debiutancką płytę “Wyspa” (MCA Music), a dwa lata później “Kołysanki Na Wieczny Sen” (Opensources 2012) z kwartetem jazzowym Soundcheck. Zdobywczyni wielu nagród i stypendiów.
Jej zainteresowania oscylują pomiędzy wieloma rodzajami muzyki. Jej głos prowadzi słuchacza poprzez jazzowe ballady, poetyckie songi, surowe klimaty etno, a bywa że i poprzez melodie zahaczające o tradycyjne utwory rodem z szamańskich rytuałów. W 2016 roku wraz z Pawłem Skorupką, stworzyła projekt do wierszy Zuzanny Ginczanki oraz Młodych Poetów z Getta, pt. “Coś przyjdzie: miłość lub wojna”.
Współpracuje z wybitnymi muzykami jazzowej sceny polskiej: Krzysztofem Dysem, Andrzejem Święsem, Pawłem Szpurą, Michałem Górczyńskim, Maciejem Kocinem Kocińskim, Krzysztofem Szmańdą, Piotrem Kałużnym, Jackiem Kitą, Royal String Quartet, Pawłem Skorupką, Michałem Górczyńskim i innymi. Uczennica Daana van Kampenhouta, Olgi Szwajgier, Ewy Kossak.
Aktorka kultowego warszawskiego kabaretu “Pożar w Burdelu” (reż. Michał Walczak). Żona Pawła Bema. Mama Marii Grety i Fryderyka.

Organizatorzy: Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG oraz Oliwski Ratusz Kultury w ramach 7. Shalom Polin 2020 Gdańskiego Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej

więcej
Wpisz numer telefonu

Na ten numer zostanie wysłany SMS z cyfrowymi biletami na wydarzenie.

Wybierz bilety

Koncert Lena Piękniewska – Koncert „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” – wiersze Zuzanny Ginczanki oraz Młodych Poetów z Getta.

Posiadasz kupon rabatowy?

Pewnie, już dostałeś bilety ... ale jeśli nie skontaktuj się z nami! :-)

Zobacz wszystkie wydarzenia

Zobacz  Inne wydarzenia w Twoim mieście
Sprawdź  Aktualny repertuar Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR