Informacje o Organizatorze

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim - kup bilety online

Nana | DYSKUSYJNE SPOTKANIA FILMOWE

17.06.2023

18:00

Nana | DYSKUSYJNE SPOTKANIA FILMOWE 

17.06.2023

18:00

Krok 1 z 3 - Wybierz bilety:

Wybrane bilety:

Legenda

Anuluj
Anuluj
Informacje

Oglądając indonezyjską Nanę, nie sposób nie pomyśleć o Scenie zbrodni z 2012 roku. Film Kamili Andini (Widzialne i niewidzialne, 18. NH), podobnie jak wstrząsający dokument Joshuy Oppenheimera, opisuje traumatyczne wydarzenia z indonezyjskiej historii najnowszej, ale sięga w przeszłość nieco dalej.

 

Podczas gdy Scena zbrodni skupiała się na perspektywie zaślepionych propagandą sprawców ludobójstwa z lat 60., Nana oddaje głos ocalonym z krwawej wojny o niepodległość Indonezji, która miała miejsce kilkanaście lat wcześniej.

 

Tytułowa bohaterka to elegancka, atrakcyjna kobieta, która sprawia wrażenie, jakby zdążyła zapomnieć o traumatycznych okolicznościach, jakie doprowadziły do śmierci jej ojca i syna. Prowadząca dostatnie, lecz puste życie Nana coraz częściej bywa jednak nawiedzana przez wspomnienia z mrocznych lat 60. XX wieku. Choć bohaterka nie może liczyć na zrozumienie otoczenia i pogrąża się przez to w melancholii, nieoczekiwane spotkanie przynosi jej szansę wyrwania się z marazmu.

 

Nagrodzony na Berlinale film Andini imponuje subtelnością, z jaką zagłębia się w meandry kruchej psychiki. Podporządkowana temu celowi, wysmakowana warstwa formalna nie bez powodu wzbudziła wśród krytyków skojarzenia z późnymi dziełami Wonga Kar Waia.

 

reż. Kamila Andini

Indonezja 2022 / 103’

 

Dyskusyjne Spotkania Filmowe – cykl, podczas którego wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty prezentujemy odważne kino artystyczne, szukające nowych form wyrazu, wykraczające daleko poza granice konwencjonalnego filmu.

Projekcjom towarzyszą prelekcje, spotkania i dyskusje filmowe, które prowadzi Karol Jachymek - kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Sobota 17.06.2023 r., godz. 18:00

Bilet 20 zł

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim - kup bilety online