Stała ekspozycja mieści się w domu rodzinnym Jana Matejki (1838-1893) najwybitniejszego polskiego malarza nurtu historyzmu, kolekcjonera,...

Stała ekspozycja mieści się w domu rodzinnym Jana Matejki (1838-1893) najwybitniejszego polskiego malarza nurtu historyzmu, kolekcjonera, miłośnika zabytków w szczególności Krakowa. Stara, krakowska kamienica (przebudowywana w XVIII i XIX w.) jest miejscem, w którym urodził się, mieszkał z rodziną, tworzył i zmarł Jan Matejko. Jan Matejko jest kojarzony przede wszystkim jako autor wielkich płócien o tematyce historycznej, rzadziej portretów. Wiele z nich można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Natomiast w Domu Jana Matejki znajdują się prace reprezentujące wszystkie fazy twórczości: od młodzieńczych realizacji (np. „Martwa natura”, 1852; „Widok z Wieży Ratuszowej w Krakowie”, 1857) po te ostatnie („Carowie Szujscy na sejmie warszawskim”, 1892). Wiele eksponatów wiąże się z kolejnymi etapami pracy twórczej artysty. Są tu niewielkie kompozycje historyczne, szkice do wielkich płócien, wizerunki postaci historycznych. Ważne miejsce zajmują portrety rodziny i przyjaciół m.in. pozyskane w ostatnich latach: „Portret Pauliny Giebułtowskiej” (1862)- teściowej artysty oraz jego siostry „Portret Marii Golichowskiej” (1882). Do najcenniejszych obrazów należą: „Wnętrze grobu Kazimierza Wielkiego” (1869), „Mikołaj Kopernik czyli rozmowa z Bogiem” (1871), „Jan II Sobieski wręcza kanonikowi Denhoffowi list do papieża z wiadomością o zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem w r. 1683” (1880), „Autoportret” (1887) i wiele innych. 
Godziny otwarcia: wtorek - sobota: 10.00-18.00, niedziela: 10.00-16.00, poniedziałek: nieczynne.
Bilet ma charakter otwarty i jest ważny przez 6 miesięcy od daty zakupu lub do końca trwania wystawy czasowej. Przed wizytą w Muzeum prosimy sprawdzić na stronie www.mnk.pl czy tego dnia wybrana wystawa lub galeria jest czynna.
INFORMACJA I REZERWACJA W GODZ. 9.00-16.00 W DNI POWSZEDNIE: +48 12 433 57 44

więcej
Wpisz numer telefonu

Na ten numer zostanie wysłany SMS z cyfrowymi biletami na wydarzenie.

Wybierz bilety

Bilet normalny do Domu Jana Matejki - Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl.

Bilet ulgowy do Domu Jana Matejki - Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl.

Bilet grupowy normalny do Domu Jana Matejki - Oddziału MNK. Ważny 6 mies. w grupie min.15 osób - maks. 30 osób.  Więcej na www.mnk.pl. 

Bilet grupowy ulgowy do Domu Jana Matejki - Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Bilet ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl.

Bilet rodzinny (dorośli + dzieci do lat 16, maximum 5 osób) do Domu Jana Matejki - Oddziału MNK. Ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl.

Bilet dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 lat (dzieci do 7 lat - wstęp bezpłatny)

Posiadasz kupon rabatowy?

Pewnie, już dostałeś bilety ... ale jeśli nie skontaktuj się z nami! :-)

Zobacz wszystkie wydarzenia

Zobacz  Inne wydarzenia w Twoim mieście
Sprawdź  Aktualny repertuar Muzeum Narodowe w Krakowie