EKSPOZYCJA STAŁA W PAŁACU CZAPSKICH

Najcenniejsza na świecie kolekcja polskich monet, medali i banknotów ponownie dostępna dla publiczności....

EKSPOZYCJA STAŁA W PAŁACU CZAPSKICH

Najcenniejsza na świecie kolekcja polskich monet, medali i banknotów ponownie dostępna dla publiczności. Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie otworzyło swoje podwoje. W ramach projektu Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej (ECNP) w otwartym po ponad 70-letniej przerwie muzeum została wyeksponowana i udostępniona dla zwiedzających najcenniejsza część znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) unikatowej, liczącej ponad 100 000 numizmatów kolekcji. Jej trzon stanowi licząca ponad 11 tysięcy monet, medali i banknotów kolekcja hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego (1828-1896) – najlepszy, jaki kiedykolwiek powstał, prywatny zbiór tego typu. Wśród wyeksponowanych, wyselekcjonowanych 2,5 tysiąca obiektów znajdują się najrzadsze monety i medale z okresu od średniowiecza po wiek XVIII, w tym denary Bolesława Chrobrego, unikatowe brakteaty z hebrajskimi napisami z czasów Mieszka III, złote donatywy, najwspanialsze medale Jagiellonów i Wazów, dzieła najlepszych europejskich medalierów XVII wieku, m.in. medal na pamiątkę zwycięstwa smoleńskiego oraz traktatów ze Szwecją i Turcją (1636), medal z widokiem Gdańska (1642), medal upamiętniający zajęcie Kijowa (1651), a także medal z okazji pokoju w Oliwie (1660). Centralnym elementem ekspozycji jest słynna studukatówka Zygmunta III Wazy wybita w 1621 roku w Bydgoszczy – jedna z największych historycznych monet na świecie i zarazem najdroższa obecnie polska moneta. Uzupełnieniem ekspozycji numizmatycznej są najcenniejsze, unikatowe starodruki z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Ta wyjątkowa i dla polskiej kultury bezcenna kolekcja zawdzięcza swoje bogactwo i ogrom licznym darczyńcom i ich hojnym darowiznom, które Muzeum zgromadziło przez lata. Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego zostało zrewitalizowane dzięki zainicjowanemu przez Muzeum Narodowe w Krakowie projektowi Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, nad którym osobisty patronat objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach projektu całkowicie odbudowany i dostosowany do nowoczesnych standardów muzealnych został XIX-wieczny pałacyk Czapskich, w którym do 1939 roku eksponowana była kolekcja hrabiego Emeryka. W pałacyku powstało m.in. nowoczesne centrum ekspozycyjne i badawcze, spełniające najwyższe standardy bezpiecznego przechowywania kolekcji, specjalistyczna biblioteka dostępna dla wszystkich zainteresowanych, sala multimedialna. Pracami renowacyjnymi został także objęty zabytkowy ogród i lapidarium, które również będą udostępnione publiczności.
W ramach prowadzonych działań poddano konserwacji część zbiorów, w tym ponad 500 zabytkowych monet. Projekt powołania Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej oraz rewitalizacji Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego kosztował łącznie blisko 23 miliony złotych i został sfinansowany głównie ze środków pochodzących z funduszy europejskich oraz dotacji MKiDN. 

CZĘŚCIĄ ODDZIAŁU JEST MUZEUM BIOGRAFICZNE JÓZEFA CZAPSKIEGO W PAWILONIE, ZNAJDUJĄCYM SIĘ W TYM SAMYM KOMPLEKSIE, W GŁĘBI OGRODU. CAŁOŚĆ KOMPLEKSU MOŻNA ZWIEDZAĆ W RAMACH JEDNEGO BILETU.

Stała ekspozycja w Pawilonie Józefa Czapskiego, której scenariusz stworzyła Krystyna Zachwatowicz, wraz ze swym mężem – Andrzejem Wajdą, zajmuje drugie piętro.

Wystawa to rodzaj osi czasu, którą podróżujemy przez niezwykłe życie tego pisarza i malarza, ale również szlakiem koszmarów XX wieku. Na ekspozycji znajdują się udostępnione w wersji elektronicznej dzienniki Czapskiego, nieznane szerzej zdjęcia i dokumenty, również te z czasów okupacji i niewoli. 

Częścią ekspozycji jest zrekonstruowany pokój malarza z domu Instytutu Literackiego w Maison-Laffitte. To w tym domu Czapski ostatecznie osiadł po latach tułaczki, tam współtworzył "Kulturę" wraz Jerzym Giedroyciem i małżeństwem Hertzów. Zwiedzający mogą zobaczyć odwzorowany w skali 1:1 - wraz ze sprzętami i pamiątkami - pokój, gdzie Czapski malował i pisał przez blisko czterdzieści lat, aż do swej śmierci w 1993 roku. Do rekonstrukcji pokoju posłużyły oryginalne elementy, podarowane MNK m.in. przez Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura, będące dziś kustoszem podparyskich archiwów. 

Do przedstawienia twórczości, zdjęć i dokumentów zostały wykorzystane nowoczesne urządzenia i technologie. 

Na pierwszym piętrze, przeznaczonym na wystawy czasowe, przez najbliższe miesiące po otwarciu Pawilonu można obejrzeć kilkadziesiąt płócien i szkiców Czapskiego pochodzących ze zbiorów MNK, będących depozytami lub darowiznami – między innymi kilkanaście dzieł z kolekcji Richarda Aeschlimanna, wieloletniego przyjaciela i szwajcarskiego marszanda Czapskiego, które wraz z żoną Barbarą podarował MNK z okazji otwarcia Pawilonu.

Godziny otwarcia: wtorek - sobota 10.00 - 18.00, niedziela 10.00 - 16.00, poniedziałek - nieczynne. 
Bilet ma charakter otwarty i jest ważny przez 6 miesięcy od daty zakupu lub do końca trwania wystawy czasowej. Przed wizytą w Muzeum prosimy sprawdzić na stronie www.mnk.pl czy tego dnia wybrana wystawa lub galeria jest czynna.
INFORMACJA I REZERWACJA W GODZ. 9.00-16.00 W DNI POWSZEDNIE: +48 12 433 57 44

więcej
Wpisz numer telefonu

Na ten numer zostanie wysłany SMS z cyfrowymi biletami na wydarzenie.

Wybierz bilety

Bilet normalny ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl

Bilet ulgowy ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl

Bilet rodzinny (maks. 5 osób, w tym min. 1 dziecko do 18 lat), ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl

Bilety grupowe przysługują grupie liczącej  min. 15 osób. Bilet ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl

Bilety grupowe przysługują grupie liczącej  min. 15 osób.Bilet ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl

Bilet dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 lat (dzieci do 7 lat - wstęp bezpłatny)

Posiadasz kupon rabatowy?

Pewnie, już dostałeś bilety ... ale jeśli nie skontaktuj się z nami! :-)

Zobacz wszystkie wydarzenia

Zobacz  Inne wydarzenia w Twoim mieście
Sprawdź  Aktualny repertuar Muzeum Narodowe w Krakowie