Pałac został wzniesiony w latach 1501-1503 dla biskupa płockiego Erazma Ciołka, sekretarza króla Aleksandra Jagiellończyka. Obecnie Oddział Muzeum...

Pałac został wzniesiony w latach 1501-1503 dla biskupa płockiego Erazma Ciołka, sekretarza króla Aleksandra Jagiellończyka. Obecnie Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie mieści Galerie: Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek  oraz Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej.
"Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek" przedstawia dzieła polskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej, pochodzące ze zbioru gromadzonego od XIX wieku, które prezentowane są w zabytkowych wnętrzach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Najważniejszą częścią wystawy są obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, wśród nich fascynująca rzeźba Madonny z Krużlowej (ok. 1410), jak również najstarsze małopolskie epitafium obrazowe upamiętniające rycerza Wierzbiętę z Branic.
Wystawa prezentuje nieznaną dotąd szerzej kolekcję ikon, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zbiorów malarstwa cerkiewnego w Europie Środkowej.

W galerii Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej znajdują się przede wszystkim dzieła pochodzące z południowo-wschodnich rubieży dawnej Rzeczypospolitej. Najważniejszą część zbioru stanowią bezcenne ikony piętnasto- i szesnastowieczne z rejonu Karpat, określane także jako zachodnioruskie.
Na wystawie można również oglądać ikony z okresu nowożytnego, z XVII i XVIII wieku, w których widoczne jest oddziaływanie wzorów renesansowej i barokowej sztuki zachodnioeuropejskiej, nasilone zwłaszcza po przyjęciu przez cerkiew prawosławną w Polsce unii z Rzymem w roku 1596. 
W podziemiach Pałacu znajduje się także magazyn studyjny Kraków na wyciągnięcie ręki.
W pięknie odrestaurowanych piwnicach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka możemy oglądać 800 fragmentów najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z kościoła Mariackiego, katedry krakowskiej czy katedry gnieźnieńskiej.

Są to elementy oryginalne, wykonane z kamienia, lub gipsowe odlewy rzeźb – z portali, zworników, nagrobków królewskich. Na co dzień rzeźby te – świadectwa blisko tysiącletniej historii architektury w Polsce – trudno oglądać z bliska ze względu na niedostępne położenie.

Godziny otwarcia: wtorek– sobota 10.00–18.00, niedziela 10.00-16.00, poniedziałek – nieczynne. Więcej na stronie: www.mnk.pl.

Bilet ma charakter otwarty i jest ważny przez 6 miesięcy od daty zakupu lub do końca trwania wystawy czasowej. Przed wizytą w Muzeum prosimy sprawdzić na stronie www.mnk.pl czy tego dnia wybrana wystawa lub galeria jest czynna.
INFORMACJA I REZERWACJA W GODZ. 9.00-16.00 W DNI POWSZEDNIE: +48 12 433 57 44

więcej
Wpisz numer telefonu

Na ten numer zostanie wysłany SMS z cyfrowymi biletami na wydarzenie.

Wybierz bilety

Bilet normalny upoważniający do jednokrotnego wstępu do Galerii Pałacu Biskupa Erazma Ciołka: "Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczpospolitej", "Sztuka Dawnej Polski XII-XVIII wiek" oraz "Kraków na wyciągnięcie ręki". Ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl.

Bilet ulgowy do Galerii znajdujących się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka: "Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczpospolitej", "Sztuka Dawnej Polski XII-XVIII wiek" oraz "Kraków na wyciągnięcie ręki". Ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl

Bilet grupowy normalny (15 - 25 osób) do Galerii Pałacu Biskupa Erazma Ciołka: "Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczpospolitej", "Sztuka Dawnej Polski XII-XVIII w." oraz "Kraków na wyciągnięcie ręki". Ważny 6 mies. Rezerwacje: rezerwacja_mnk@mnk.pl

Bilet grupowy ulgowy (15 - 25 osób) do Galerii Pałacu Biskupa Erazma Ciołka: "Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczpospolitej", "Sztuka Dawnej Polski XII-XVIII w." oraz "Kraków na wyciągnięcie ręki". Ważny 6 mies. Rezerwacje: rezerwacja_mnk@mnk.pl

Bilet rodzinny (maks. 5 osób, w tym min. 1 dziecko do 18 lat) do Galerii Pałacu Biskupa Erazma Ciołka: "Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczpospolitej", "Sztuka Dawnej Polski XII-XVIII wiek" oraz "Kraków na wyciągnięcie ręki". Ważny 6 miesięcy. Więcej na: www.mnk.pl.

Bilet dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 lat (dzieci do 7 lat - wstęp bezpłatny). Więcej na: www.mnk.pl

Posiadasz kupon rabatowy?

Pewnie, już dostałeś bilety ... ale jeśli nie skontaktuj się z nami! :-)

Zobacz wszystkie wydarzenia

Zobacz  Inne wydarzenia w Twoim mieście
Sprawdź  Aktualny repertuar Muzeum Narodowe w Krakowie