Stopociech » Juulinaria » Terminy

Seminarium to forma wykładu, podczas którego prowadzący dzieli się ze słuchaczami wiedzą oraz doświadczeniem na temat danego zagadnienia....

Seminarium to forma wykładu, podczas którego prowadzący dzieli się ze słuchaczami wiedzą oraz doświadczeniem na temat danego zagadnienia. Przewidziany jest też czas na rozmowę z uczestnikami, zadawanie pytań. Spotkanie trwa ok. dwóch godzin, prowadzone jest przez trenerów FamilyLab w oparciu o materiały opracowane na podstawie tekstów Jespera Juula. Skierowane jest nie tylko do rodziców, ale również dziadków, nauczycieli, wychowawców, opiekunów. Można przyjść z maluchem (do 6 m-ca życia)

Cykl seminariów: poniedziałki w godzinach 10.00 - 12.00
lub czwartki w godzinach 18.00 - 20.00

poniedziałek 20 stycznia
czwartek 23 stycznia

Sztuka mówienia NIE z czystym sumieniem - jak stawiać i komunikować własne granice, jak sobie radzić z dziecięcym NIE.
Chyba każdy rodzic zna momenty bezsilności wobec dziecięcego „nie”. Jak sobie z nim radzić i je uszanować bez konieczności podporządkowania się? Zależy nam przecież na tym, by w dorosłym życiu dzieci umiały odmówić i zadbać o własne granice - nawet pod wpływem presji rówieśniczej. Gdzie mają się tego nauczyć, jeśli nie od nas, rodziców? Tylko kiedy umiemy mówić „nie” możemy w pełni się wyrażać i dać się poznać innym; bez „nie” nie zbudujemy prawdziwych, głębokich relacji. Seminarium podejmuje temat komunikowania granic, wyrażania swojego zdania tak, by nie ranić innych.

poniedziałek 3 lutego 10.00 - 12.00
czwartek 6 lutego 18.00 - 20.00

Jestem OK taki, jaki jestem - jak budować zdrowe poczucie własnej wartości u dzieci.
Dobrze ukształtowane poczucie własnej wartości jest kluczowe w budowaniu dobrych relacji z innymi, pomaga chronić się przed tym, co ma na nas zły wpływ, również przed presją rówieśniczą; umożliwia rozpoznanie i wykorzystanie tkwiącego w nas potencjału. Jak mądrze wspierać rozwój poczucia własnej wartości u dzieci, czym się ono różni od pewności siebie? Jak komunikować się z dzieckiem tak, by go nie urazić, a jednocześnie nie rezygnować z własnych granic? Jak dostarczać dziecku niezbędnej do prawidłowego rozwoju wiedzy o nim samym? Seminarium podejmuje próbę odpowiedzi na te - kluczowe dla świadomego rodzica – pytania.

poniedziałek 10 lutego 10.00 - 12.00
czwartek 13 lutego 18.00 - 20.00
Dorosły jak latarnia morska - co to znaczy być dobrym przywódcą w rodzinie, jak znaleźć swój styl wychowania.
Wielu z nas doświadczyło w dzieciństwie wychowania autorytarnego, które kojarzy się z brakiem szacunku do indywidualnych potrzeb dzieci. Często nie chcemy powtarzać tego modelu we własnych rodzinach, chcemy inaczej, ale nie bardzo wiemy, jak? Boimy się zranić uczucia dzieci, co skutkuje tym, że to one przejmują władzę w rodzinach. Dzieci nie dysponują wystarczającym doświadczeniem, ani umiejętnościami radzenia sobie ze sobą, aby unieść ciężar, jaki próbujemy na nich „zrzucić”, potrzebują nas, dorosłych, jako przewodników. Seminarium podejmuje temat przewodnictwa opartego na równej godności wszystkich członków rodziny, na autorytecie, który nie jest „narzucony”, ale wynika w naturalny sposób z odpowiedzialności rodziców i ich poczucia kompetencji.

poniedziałek 24 lutego 10.00 - 12.00
czwartek 27 lutego 18.00 - 20.00
Agresja - niebezpieczne tabu - czym jest agresja, czy może być pożyteczna? Jak sobie z nią radzić i wyrażać w sposób bezprzemocowy?
Agresja jest nieodłącznym elementem naszego życia. Pojęcie to owiane jest złą sławą, kojarzy się z przemocą i krzywdą, co skutkuje chęcią wyeliminowania agresji z naszych rodzin czy życia szkolnego. Efektem braku poważnego traktowania agresywnych zachowań może być ich nasilenie, pozbawia nas to też szansy na zrozumienia ich przyczyn. Seminarium proponuje spojrzenie na agresję jak na sygnał, że coś jest nie tak, że nasze granice zostały naruszone, że musimy o siebie zawalczyć, np. w relacji z kimś dla nas ważnym. Dzieci czasem zachowują się agresywnie dlatego, że jest to jedyny znany im w danym momencie sposób wołania o pomoc. My, dorośli, możemy ten komunikat właściwie odczytać i nauczyć je, jak wyrażać się w sposób bez przemocy, jak zawalczyć o siebie w taki sposób, by nikogo nie zranić.

koszt:

pojedyncze seminarium 40 zł, para 70 zł

przy zapisie na cykl 4 seminarów 120 zł

prowadząca: Maria Smereczyńska

Z publikacjami Jespera Juula zetknęłam się kilka lat temu. Byłam niedoświadczoną mamą, czułam, że nie radzę sobie w nowej roli, a moje relacje z dzieckiem nie układają się tak, jak sobie to wyobrażałam. Męczyły mnie wyrzuty sumienia, czułam się niewystarczająco dobrą matką. Przypadkiem trafiłam na wywiad z Jesperem Juulem, duńskim terapeutą rodzinnym i pedagogiem. Jego słowa bardzo do mnie trafiły, postanowiłam sięgnąć po jego publikacje. Spodziewałam się porad, wskazówek, jak poprawić relacje z dzieckiem. Znalazłam znacznie więcej. Jesper Juul nie daje rad, nie serwuje „instrukcji obsługi dziecka”, która w krótkim czasie rozwiąże nasze problemy. Stawia na pracę nad relacją, w szacunku i autentyczności, opartą o mądre i odpowiedzialne przewodnictwo rodziców. Dzięki przebywaniu z tymi treściami nauczyłam się być bliżej siebie, lepiej rozumieć to, co dzieje się w mojej rodzinie. Zaufałam we własne kompetencje i kompetencje moich dzieci. Postanowiłam pogłębiać wiedzę i pomagać innym rodzicom. Zostałam certyfikowaną trenerką Fundacji Familylab, która wspiera rodziców w oparciu o wartości propagowane przez Jespera Juula.

więcej

Brak terminówZobacz  Inne wydarzenia w Twoim mieście
Sprawdź  Aktualny repertuar Stopociech