Stopociech » Juulinaria » Terminy

Seminarium to forma wykładu, podczas którego prowadzący dzieli się ze słuchaczami wiedzą oraz doświadczeniem na temat danego zagadnienia....

Seminarium to forma wykładu, podczas którego prowadzący dzieli się ze słuchaczami wiedzą oraz doświadczeniem na temat danego zagadnienia. Przewidziany jest też czas na rozmowę z uczestnikami, zadawanie pytań. Spotkanie trwa ok. dwóch godzin, prowadzone jest przez trenerów FamilyLab w oparciu o materiały opracowane na podstawie tekstów Jespera Juula. Skierowane jest nie tylko do rodziców, ale również dziadków, nauczycieli, wychowawców, opiekunów. Można przyjść z maluchem (do 6 m-ca życia).

Cykl seminariów: poniedziałki w godzinach 10.00 - 12.00
lub wtorki w godzinach 18.00 - 20.00

14 września 10.00 - 12.00
15 września 18.00 – 20.00
Sztuka mówienia NIE z czystym sumieniem - jak stawiać i komunikować własne granice, jak sobie radzić z dziecięcym NIE.
Chyba każdy rodzic zna momenty bezsilności wobec dziecięcego „nie”. Jak sobie z nim radzić i je uszanować bez konieczności podporządkowania się? Zależy nam przecież na tym, by w dorosłym życiu dzieci umiały odmówić i zadbać o własne granice - nawet pod wpływem presji rówieśniczej. Gdzie mają się tego nauczyć, jeśli nie od nas, rodziców? Tylko kiedy umiemy mówić „nie” możemy w pełni się wyrażać i dać się poznać innym; bez „nie” nie zbudujemy prawdziwych, głębokich relacji. Seminarium podejmuje temat komunikowania granic, wyrażania swojego zdania tak, by nie ranić innych.

21 września 10.00 – 12.00
22 września 18.00 – 20.00
Nastolatek w rodzinie – kiedy kończy się wychowanie? - jak konstruktywnie budować relację dorosły – nastolatek.
Zastanawiasz się, czy życie z nastolatkiem musi oznaczać ciągłe konflikty? Jak zrozumieć kogoś, kto teraz tak bardzo różni się ode mnie i na każdym kroku to manifestuje? Jak radzić sobie z lękiem o konsekwencje zachowania nastolatka w szkole i wśród rówieśników? Jak rozumieć zmienne nastroje, milczenie i drażliwość nastolatka? Jak zaoferować mu swoje wsparcie, żeby mógł z niego skorzystać? Czy i gdzie stawiać teraz granice?
Jeśli masz dziecko powyżej 10-ego roku życia, a w głowie wiele podobnych pytań - zapraszamy :)

28 września 10.00 – 12.00
29 września 18.00 – 20.00
Jestem OK taki, jaki jestem - jak budować zdrowe poczucie własnej wartości u dzieci.
Dobrze ukształtowane poczucie własnej wartości jest kluczowe w budowaniu dobrych relacji z innymi, pomaga chronić się przed tym, co ma na nas zły wpływ, również przed presją rówieśniczą; umożliwia rozpoznanie i wykorzystanie tkwiącego w nas potencjału. Jak mądrze wspierać rozwój poczucia własnej wartości u dzieci, czym się ono różni od pewności siebie? Jak komunikować się z dzieckiem tak, by go nie urazić, a jednocześnie nie rezygnować z własnych granic? Jak dostarczać dziecku niezbędnej do prawidłowego rozwoju wiedzy o nim samym? Seminarium podejmuje próbę odpowiedzi na te - kluczowe dla świadomego rodzica – pytania.

5 października 10.00 – 12.00
6 października 18.00 – 20.00
Uśmiechnij się! Siadamy do stołu - czyli o tym, czy naprawdę można usiąść z radością i dzieckiem przy stole?
Twoje dziecko nie chce jeść? A może je nie to co byś chciał(a)? A może je za dużo? Martwisz się, że ma nieodpowiednie nawyki żywieniowe? Nie je warzyw?
Ciągle ma ochotę na słodycze? Chciałbyś, aby miało zdrowy stosunek do jedzenia w przyszłości?
Podczas tego spotkania omówimy kwestie związane z żywieniem dzieci od najmłodszych lat oraz tworzeniem się jego żywieniowych nawyków. Poruszane tematy to m.in:
- jak realizować przywódczą postawę w kwestii jedzenia?
- jaki jest związek pomiędzy posiłkami dzieci, a ich poczuciem własnej wartości?
- za co (w zakresie jedzenia) dzieci mogą wziąć odpowiedzialność, a za co nie?
- co możemy zrobić, aby przyczynić się do tego, by dzieci w przyszłości miały zdrowy stosunek do jedzenia?

12 października 10.00 – 12.00
13 października 18.00 – 20.00
Dorosły jak latarnia morska - co to znaczy być dobrym przywódcą w rodzinie, jak znaleźć swój styl wychowania.
Wielu z nas doświadczyło w dzieciństwie wychowania autorytarnego, które kojarzy się z brakiem szacunku do indywidualnych potrzeb dzieci. Często nie chcemy powtarzać tego modelu we własnych rodzinach, chcemy inaczej, ale nie bardzo wiemy, jak? Boimy się zranić uczucia dzieci, co skutkuje tym, że to one przejmują władzę w rodzinach. Dzieci nie dysponują wystarczającym doświadczeniem, ani umiejętnościami radzenia sobie ze sobą, aby unieść ciężar, jaki próbujemy na nich „zrzucić”, potrzebują nas, dorosłych, jako przewodników. Seminarium podejmuje temat przewodnictwa opartego na równej godności wszystkich członków rodziny, na autorytecie, który nie jest „narzucony”, ale wynika w naturalny sposób z odpowiedzialności rodziców i ich poczucia kompetencji.

19 października 10.00 – 12.00
20 października 18.00 – 20.00
Agresja - niebezpieczne tabu - czym jest agresja, czy może być pożyteczna? Jak sobie z nią radzić i wyrażać w sposób bezprzemocowy?
Agresja jest nieodłącznym elementem naszego życia. Pojęcie to owiane jest złą sławą, kojarzy się z przemocą i krzywdą, co skutkuje chęcią wyeliminowania agresji z naszych rodzin czy życia szkolnego. Efektem braku poważnego traktowania agresywnych zachowań może być ich nasilenie, pozbawia nas to też szansy na zrozumienia ich przyczyn. Seminarium proponuje spojrzenie na agresję jak na sygnał, że coś jest nie tak, że nasze granice zostały naruszone, że musimy o siebie zawalczyć, np. w relacji z kimś dla nas ważnym. Dzieci czasem zachowują się agresywnie dlatego, że jest to jedyny znany im w danym momencie sposób wołania o pomoc. My, dorośli, możemy ten komunikat właściwie odczytać i nauczyć je, jak wyrażać się w sposób bez przemocy, jak zawalczyć o siebie w taki sposób, by nikogo nie zranić.

Koszt: pojedyncze seminarium 40 zł, para 70 zł
przy zapisie na 4 seminaria 120 zł
przy zapisie na cały cykl (6 seminariów) 200 zł

prowadzące: Katarzyna Dołęgowska-Urlich, Maria Smereczyńska

więcej

Brak terminówZobacz  Inne wydarzenia w Twoim mieście
Sprawdź  Aktualny repertuar Stopociech