Kapitan Nemo. 20000 mil podmorskiej żeglugi
wg Julesa Verne’a

PREMIERA 06.04.2019 r.

adaptacja Maciej Podstawny
na podstawie...

Kapitan Nemo. 20000 mil podmorskiej żeglugi
wg Julesa Verne’a

PREMIERA 06.04.2019 r.

adaptacja Maciej Podstawny
na podstawie anonimowego tłumaczenia

reżyseria Magda Miklasz

scenografia i kostiumy Mirek Kaczmarek

reżyseria światła Piotr Nykowski

wideo Amadeusz Nosal

muzyka Anna Stela

obsada Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Natalia Wieciech, Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Maciej Cempura, Piotr Osak

Wiek XIX trwa w swojej majestatycznej pełni. Jest wiekiem wiary w potęgę ludzkiego rozumu, w niegraniczone możliwości nauki, czasem potęgi – białego i bogatego – człowieka. To wiek pomnażania wiedzy i pieniędzy.

Białych plam na mapie jest wprawdzie coraz mniej, a ludzkość zaczyna powoli podnosić wzrok w kierunku gwiazd, lecz są jeszcze obszary niezbadane. Świat, którego ludzie mogą się tylko domyślać, zaczyna się tuż pod powierzchnią wód.
W oceanach dookoła całego świata pojawia się potwór. Niezidentyfikowany obiekt, przyczajony, budzący dezorientację i lęk. W wyniku starcia z tajemniczą siłą „Abraham Lincoln” idzie na dno. Z katastrofy ratują się tylko profesor Aronnax, Conseil i kanadyjski harpunnik Ned Land, osobnik pełen wigoru i zdrowego rozsądku, do tego osobliwie uzdolniony muzycznie. Rozbitkowie znajdują schronienie na pokładzie najnowocześniejszego na świecie podwodnego okrętu, maszyny wręcz nieprawdopodobnej – na „Nautilusie”.
Znajdują tam również towarzysza podróży, od teraz pana ich losu, genialnego żeglarza i inżyniera, który każe o sobie mówić „Nikt”, którego dusza jest bardziej nieprzenikniona niż ocean – a tajemnice mroczniejsze i bardziej dramatyczne.
Co pchnęło Kapitana na drogę irracjonalnej, melodramatycznej zemsty? Potęga wynalazków których jest autorem mogłaby rozwiązać wiele problemów ludzkości, tajemnica napędu jego okrętu wyprzedza stan ludzkiej wiedzy o epokę. Kapitan ze swojej pustelni, odcięty od cywilizowanych praw – i również od win ludzkości – prowadzi osobistą wendettę. Kim jest? Obywatelem prześladowanego narodu, zbiegłym niewolnikiem mocarstw, wyrzutem sumienia zachodniego świata.
Spektakl jest adaptacją najpopularniejszej powieści Juliusza Verne’a, autora ulubionych książek dzieciństwa, fantastyczno-naukowych powieści, w których brawurowe przygody mieszają się z filozoficznymi dywagacjami – i w których przegląda się cały XIX wiek. Zamierzeniem twórców i aktorów jest powołać na scenie podwodny świat fantastycznej podróży, pełen pięknych obrazów, poezji i muzyki – podróży, podczas której zbliżymy się choć na krok do rozwiązania tajemnicy genialnego, niebezpiecznego kapitana.

więcej

Brak terminówSprawdź  Aktualny repertuar Teatr Pinokio