Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” to przestrzeń, która nieustannie tętni życiem. Spacer korytarzami budynków pozwala jednego popołudnia usłyszeć śpiew chóru, strojącą się orkiestrę, stuknięcia w klawisze pianina, palce przesuwające się po strunach gitary, głos wyśpiewujący pasaże. Z roku na rok w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki wzrasta liczba propozycji wydarzeń, warsztatów i spotkań. Inicjatywy planowane są tak, by każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Muzyka, taniec, film, plastyka, teatr to tylko niektóre z obszarów wypełnianych ofertą kulturalną Centrum. W zakładce Zajęcia znajdują się szczegółowe informacje o formach spotkań, terminach i zapisach.
ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA – plenerowa projekcja filmu oraz spotkanie z reżyserem MARIUSZEM WILCZYŃSKIM
ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA – plenerowa projekcja filmu oraz spotkanie z reżyserem MARIUSZEM WILCZYŃSKIM
30 sierpnia 2025/ sobota
19.00 Spotkanie z reżyserem Mariuszem Wilczyńskim
20.00 Pokaz filmu - Zabij To i Wyjedź z Tego Miasta
Miejsce: Klimatyczny ogród Dworku Białoprądnickiego
ul. Papiernicza 2, Kraków
Wstęp 10 zł
Bilety na ekobilet.pl i w kasie Dworku
Wyjątkowa animacja Mariusza Wilczyńskiego to kolejna propozycja w ramach jubileuszowego projektu „50 na 50” towarzyszącego 50. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zapraszamy na plenerowy pokaz filmu Zabij To i Wyjedź z Tego Miasta - poetyckiej, głęboko osobistej opowieści o pamięci, stracie i dzieciństwie, splatającej sen z rzeczywistością.
Film zdobył Złote Lwy na Festiwalu w Gdyni w 2020 roku, Nagrodę Jury na festiwalu animacji w Ottawie oraz nagrodę FIPRESCI na Berlinale. To jedno z najgłośniejszych polskich dzieł animowanych ostatnich lat, poruszające formą i szczerością.
Projekcję filmu poprzedzi rozmowa i dyskusja z reżyserem Mariuszem Wilczyńskim. Spotkanie poprowadzi Dorota Halberda.
Zabij To i Wyjedź z tego Miasta
Reżyseria: Mariusz Wilczyński
Występują: Andrzej Wajda (głos), Daniel Olbrychski (głos), Małgorzata Kożuchowska (głos), Krystyna Janda (głos), Anna Dymna (głos), Andrzej Chyra (głos), Magdalena Cielecka (głos)
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2020
Język oryginalny: polski
Gatunek: animacja
Czas trwania: 88 min
***
Mariusz Wilczyński - wybitny polski artysta, reżyser i twórca animacji, performer, profesor łódzkiej Filmówki, uznawany za jednego z najważniejszych autorów animacji artystycznej w Europie. Przez wiele lat tworzył krótkie, autorskie animacje pokazywane m.in. w MoMA i na festiwalu w Annecy. Jego animacje cechuje silnie autorski styl, oparty na rysunku, improwizacji i emocjonalnej ekspresji. Przez wiele lat tworzył krótkie metraże, często realizowane metodą animacji poklatkowej, z pogranicza snu, wspomnienia i poezji.
W 2020 roku zadebiutował pełnometrażowym filmem „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, nad którym pracował kilkanaście lat. Film ten zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i uznanie międzynarodowej krytyki. Twórczość Wilczyńskiego często dotyka tematów straty, żałoby, dzieciństwa i pamięci – jego kino jest osobiste, ale rezonuje szeroko. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańką i Tadeuszem Nalepą, których muzyka odgrywa ważną rolę w jego filmach. Poza kinem, zajmuje się również sztuką performance, improwizacją wizualną do muzyki na żywo oraz malarstwem. Wilczyński łączy świat emocji, obrazu i dźwięku, tworząc dzieła głęboko poruszające, często melancholijne, ale zawsze autentyczne.
***
W ramach projektu 50 na 50, dofinansowanego przez Pomorską Fundację Filmową,
będzie organizowane jeszcze jedno spotkania filmowe:
20 IX, sobota, g. 18.00 – Wszystkie Nasze Strachy, reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt (Sala Teatralna) Pokaz połączony z dyskusją i spotkaniem z bohaterem filmu, artystą, aktywistą Danielem Rycharskim
***
Projekt “50 na 50” organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.
Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” to przestrzeń, która nieustannie tętni życiem. Spacer korytarzami budynków pozwala jednego popołudnia usłyszeć śpiew chóru, strojącą się orkiestrę, stuknięcia w klawisze pianina, palce przesuwające się po strunach gitary, głos wyśpiewujący pasaże. Z roku na rok w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki wzrasta liczba propozycji wydarzeń, warsztatów i spotkań. Inicjatywy planowane są tak, by każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Muzyka, taniec, film, plastyka, teatr to tylko niektóre z obszarów wypełnianych ofertą kulturalną Centrum. W zakładce Zajęcia znajdują się szczegółowe informacje o formach spotkań, terminach i zapisach.
Nie przegap