Szalone nożyczki - spektakl komediowy
Szalone nożyczki - spektakl komediowy
Brak terminów
Paul Pörtner
Szalone nożyczki
Reżyseria: Marcin Sławiński
Scenografia: Joanna Schoen
Czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i cała widownia świadków!
Komedia kryminalna w najlepszym wydaniu z zakończeniem, które ma wiele wariantów…
Wszystko zależy od publiczności! Interaktywne przedstawienie, w które nie zawsze kończy się tak samo… Kolejne wskazówki i nowe improwizacje zapewniają co wieczór inny przebieg tego pełnego spontanicznego humoru spektaklu.
Antoni Wzięty jest fryzjerem, prowadzącym w Krakowie swój salon, nad którym mieszka słynna (choć nielubiana przez fryzjera) pianistka. Pewnego dnia kobieta zostaje zamordowana, a do salonu fryzjerskiego wkracza śledczy i jego nieroztropny pomocnik. Spokojne życie fryzjera zawisa na przysłowiowym włosku. Rozpoczyna się śledztwo, w którym każdy z widzów jest świadkiem, a zakończenie dochodzenia zależy od tego, co świadkowie zeznają… Aktorzy z pomocą widzów odtwarzają przebieg akcji, która może się skończyć na kilka sposobów.
Szalone nożyczki obejrzało ponad 13,5 miliona ludzi na całym świecie. Sztuka została siedmiokrotnie ogłoszona Najlepszą Komedią Roku przez Boston Globe oraz tytułem „Najlepszej sztuki roku” zarówno przez Chicago Sun-Times, jak i Philadelphia Enquirer. Przedstawienie otrzymało również nagrodę Raven od Mystery Writers of America i było grane w Comedy Hall of Fame, jako pierwszy w historii spektakl, który otrzymał to wyróżnienie. Została również wpisana do Światowej Księgi Rekordów Guinnesa dla najdłużej utrzymującego się w repertuarze spektaklu, który nie jest musicalem. W Polsce Szalone nożyczki miały premierę w 1999 roku w Teatrze Powszechnym w Łodzi..
Podejrzani:
Barbara Markowska – Aleksandra Godlewska: młoda, atrakcyjna fryzjerka w salonie Szalone Nożyczki. Energiczna i zdecydowana, bardzo zajęta zarówno w godzinach pracy, jak i poza nią. Cierpi na wygodny zanik pamięci. Jest jedyną spadkobierczynią zamordowanej.
Antoni Wzięty „Tonio”- Kosma Szyman: właściciel zakładu fryzjerskiego i… oszałamiającego fartuszka. Kiepski kucharz, nie cierpi Rachmaninowa i zamordowanej właścicielki kamienicy. Szef Rady Artystycznej NFT. Pracodawca Markowskiej.
Edward Wurzel – Przemysław Branny: handlarz antykami, który zna się na kodeksie karnym. Do toalety zawsze wychodzi z teczką. Notowany. Całował się z Markowską i prowadził niejasne interesy z zamordowaną.
Helena Maria Dąbek – Ewa Mitoń: atrakcyjna, elegancka i egzaltowana kobieta po trzydziestce. Właścicielka dużego domu z lokajem, strzeżonego przez dwa rottweilery. Żona parlamentarzysty. Kleptomanka. Stała klientka salonu „Szalone Nożyczki”.
Śledczy:
Dominik Kowalewski – Piotr Urbaniak: zwolennik tradycyjnego golenia brzytwą, mieszkaniec podkrakowskiego Zagacia, ceniący uroki wsi. Bardzo dobrze poinformowany i dbający o dyscyplinę podczas prowadzenia śledztwa.
Michał Tomasiak – Tomasz Lipiński/Wojciech Leonowicz: usłużny młody policjant. Brak doświadczenia nadrabia gorliwością i pilnością. Trochę zagubiony, ale zawsze dobrze przygotowany.
Czas trwania spektaklu: 125 minut (1 przerwa)
Nie przegap