Informacje o Organizatorze

Kino Wielicka Mediateka - kup bilety online

KUP BILET

3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50N 17.03.2023 (piątek) Dagmara Bożek, Piotr Strzeżysz  

KUP BILET

3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50N 17.03.2023 (piątek) Dagmara Bożek, Piotr Strzeżysz

Brak terminów

Informacje o wydarzeniu

3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50N - PIĄTEK, 17.03.2023 r. 

18:00 – 19:00 Dagmara Bożek Pod biegunami: dwa lata w (Ant)Arktyce

Jak wygląda praca i codzienność w stacji polarnej? Opowie o tym uczestniczka dwóch całorocznych wypraw polarnych - do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.

Dagmara Bożek to specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji w Instytucie Geofizyki PAN, polarniczka, autorka książek o tematyce polarnej. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Daga jest między innymi laureatką Nagrody Magellana 2020 za biografię Ryszarda Czajkowskiego.

19:00 – 20:00  Piotr Strzeżysz Niespełnienia. O czterech podróżach do Argentyny i Chile

Po raz pierwszy Piotr przyleciał do Ameryki Południowej w 2008 roku. Próbował przejechać drogę, zwaną Carretera Austral na kupionym za równowartość dwustu złotych rowerze. W połowie trasy oddał go napotkanej przy drodze dziewczynce, a dalszą podróż kontynuował autostopem i pieszo. Tego samego roku wrócił do Chile z zamiarem dojechania do Patagonii, ale – już po rozpoczęciu wyjazdu – któregoś poranka podjął decyzję, że zamiast na południe, ruszy na północ. Miesiąc później dwukrotnie próbował wjechać na położony powyżej 6000 m n.p.m. wulkan Aucanquilcha.

Argentynę i Chile przemierzał jeszcze dwukrotnie. W 2015 roku, w Patagonii kończył podróż z Alaski do Ushuaia. W 2016 roku Argentyna była pierwszym krajem na drodze prowadzącej na Alaskę. Żadna z tych podróży nie zakończyła się tam, gdzie być może powinna. Zapraszamy na spotkanie o niespełnieniach – tych ze światem i tych z samym sobą.   

Piotr Strzeżysz jeździ rowerem, odkąd sięga pamięcią. Przejechał kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Zazwyczaj podróżuje w miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Napisał pięć książek o marzeniach. Dwukrotny laureat nagrody Magellana i Bursztynowego Motyla za „Powidoki” i „Zaistnienia”. Gdyby sam mógł wybrać swoją postać, zostałby ptakiem.

Kino Wielicka Mediateka - kup bilety online

Nie przegap