3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50N 18.03.2023 r. (sobota) Agnieszka i Bartek Wrzoskowie, Kamila Kielar
3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50N 18.03.2023 r. (sobota) Agnieszka i Bartek Wrzoskowie, Kamila Kielar
Brak terminów
3. Małopolski Festiwal Podróżniczy, 18.03.2023 r. (sobota)
17:30 – 18:30 Agnieszka i Bartek Wrzoskowie (Calluna Trip) – Ogórkiem do Iranu
Dotarcie do Persji było od dawna ich marzeniem. A marzenia, jak mówią, są po to by je spełniać. Aga i Bartek Wrzoskowie w drogę do Iranu wyruszyli w sierpniu 2022 roku. Ich celem było życie w drodze i dotarcie do kraju Persów – słynącego m.in. z gościnności. Po drodze zatrzymali się na dłużej w Turcji. Pili hektolitry herbaty rozmawiając z napotkanymi ludźmi i zachwycając się przyrodą Wschodu. W Gruzji nie tylko smakowali lokalnej kuchni, ale i uczyli się wypieku gruzińskiego chaczapuri. Przemierzyli Gruzińską Drogę Wojenną, by móc podziwiać ośnieżony szczyt Kazbeku i ukryte wśród górskich dolin małe wioski. Pili wino z lokalnych winnic Kachetii i przemierzali konno gruzińskie stepy.
Do Iranu dotarli wraz z początkiem antyreżimowych protestów. Niespokojna sytuacja w kraju nie przysłoniła jednak dobra i gościnności ludzi, których mogli spotkać na swojej drodze. Przede wszystkim jednak doświadczyli nieopisanej dobroci ze strony Persów. Czego jeszcze? O tym opowiedzą podczas spotkania.
Calluna Trip to Agnieszka i Bartek: mieszkańcy podpoznańskiej Mosiny, autorzy bloga callunatrip.pl i książki „Podróżyj”. Ambasadorzy Buslifer – organizacji zrzeszającej ludzi z całego świata podróżujących klasycznymi samochodami marki Volkswagen. Organizatorzy zlotów klasycznych samochodów. Pasjonaci życia w drodze.
Połączyła ich szkolna miłość oraz pasja do klasycznych volkswagenów i przemierzania świata. W drodze stawiają na minimalizm, dzięki któremu odkrywają świat „bardziej”, a esencją podróżowania są dla nich zapachy, emocje, chwile, a przede wszystkim ludzie.
18:30 – 19:30 Kamila Kielar – Biało na czarnym
„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi-duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie. Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do opowieści o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata.
Sama podróż kajakiem to codzienne zmagania z morskim żywiołem: pływami, prądami i sztormami (obszar ten jest na 4. miejscu natrudniejszych dróg morskich świata). Bardzo bliskie spotkania z wielorybami, konfrontacje z lwami morskimi i nieustająca obserwacja przyrody – nad wodą, pod wodą i w lesie.
Kamila Kielar od kilkunastu lat smakuje Północ. Skupia się na wyjazdach typu adventure, głównie samotnych, bo fascynuje ją łączenie specjalistycznych umiejętności z mocną psychiką. W outdoorze łącznie spędziła kilka lat, biegle porusza się w sztuce bushcraftu. W 2018 samotnie przepłynęła ponad 500 km kajakiem morskim po Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszych niedźwiedzi na świecie.
W 2017 samotnie przeszła 4700 km po szlaku Pacific Crest Trail, wcześniej – również sama – przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. Zajmuje się etologią dużych drapieżników i nawet je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje.
Nie przegap