Informacje o Organizatorze

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim - kup bilety online

KUP BILET

Pod ziemią | DYSKUSYJNE SPOTKANIA FILMOWE  

KUP BILET

Pod ziemią | DYSKUSYJNE SPOTKANIA FILMOWE

Brak terminów

Informacje

Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Wenecji, film twórcy pamiętnego  Le quattro volte (Nagroda Publiczności 10. NH). Po dekadzie milczenia reżyser powraca do Kalabrii, by eksplorować tamtejsze systemy jaskiń, należących do najgłębszych na świecie. Ale choć przywołuje dawną wyprawę speleologiczną, to interesuje go inny wymiar podziemnych eskapad. Dziura w ziemi prowadząca do ukrytych labiryntów to rodzaj bramy Hadesu, wejście do królestwa zmarłych, wokół którego każdego dnia krąży stary, schorowany pasterz. Czas powoli skrapla się na ścianach jaskiń, a licząca miliardy lat egzystencja planety wydaje się wiecznością w porównaniu z kruchym istnieniem tego, co niepewnie drży i błyskawicznie mija na jej grubej skorupie: zwierząt, drzew, ludzi i ich historii. Reżyser wypełnił  Pod ziemią głęboką duchową treścią, pięknem natury i poruszającym losem pasterza, zapisanym na jego twarzy.  Docufiction Frammartino to mistrzowski przykład medytacyjnego, skupionego  slow cinema. Nic dziwnego, że Xan Brooks z „The Guardian” nazwał go  kinowym odpowiednikiem pustelnika na szczycie góry.

Małgorzata Sadowska

 

reż. Michelangelo Frammartino

czas: 93’

produkcja: Włochy, Francja, Niemcy 2021

obsada: Paolo Cossi, Jacopo Elia, Denise Trombin, Nicola Lanza

język: włoski

gatunek: dramat

 

Dyskusyjne Spotkania Filmowe – nowy cykl, podczas którego wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty prezentujemy odważne kino artystyczne, szukające nowych form wyrazu, wykraczające daleko poza granice konwencjonalnego filmu.

Projekcjom towarzyszą prelekcje, spotkania i dyskusje filmowe, które prowadzi Karol Jachymek - kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Sobota 13.05.2023 r., godz. 18:00

Bilet 20 zł

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim - kup bilety online

Polecane

Nie przegap