Informacje o Organizatorze

Miejski Dom Kultury w Mińsku Maz. - kup bilety online

KUP BILET

Swing | WARSZTATY  

KUP BILET

Swing | WARSZTATY

Brak terminów

Informacje o wydarzeniu

Zatańcz lindy hop, charlestona i authentic jazz w MDK.

Krótko o szkole: Swing Avenue to wehikuł czasu, który na co dzień łączy Warszawę z nowojorską Lenox Avenue lat 30. XX wieku, tyglem kultur afroamerykańskiej, latynoskiej, karaibskiej i hiszpańskiej, centrum tętniącego tańcem i muzyką jazzową Harlemu. Swing Avenue to radość płynąca z tańca i niepowtarzalna okazja, by wspólnie z drugim człowiekiem wyruszyć w przygodę po świecie tanecznej improwizacji w rytm energetyzującego swingu. Mało tego, to pozytywna energia i przestrzeń do zawarcia nowych znajomości.

 

Dłużej o tańcu: “It don’t mean a thing if it ain’t got that swing” - to słynne zdanie i jednocześnie tytuł standardu jazzowego o niemal stuletniej historii (1931) zawdzięczamy dwóm wszechstronnym artystom: jednemu z najbardziej wpływowych kompozytorów jazzowych, pianiście i band leaderowi Duke’owi Ellingtonowi oraz wydawcy, promotorowi jazzu oraz autorowi tekstów Irvingowi Millsowi. To słynne zdanie z całą pewnością nie straciło na aktualności, ponieważ już od początku lat 80. XX w. swing przeżywa swoje odrodzenie. Wszystko zaczęło się równolegle w Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie znaleźli się entuzjaści muzyki i tańca swingowego zdecydowani zaprosić do współpracy tzw. “oldtimersów” czyli 70-letnich wówczas tancerzy z dawnych lat występujących w hollywoodzkich produkcjach z lat 30. i 40., członków legendarnej grupy Whitey’s Lindy Hoppers z najbardziej znanej sali tanecznej nowojorskiego Harlemu, Savoy Ballroom.

 

Dziś, po ponad czterdziestu latach od tego momentu, kultura swingu jest pielęgnowana przez setki tysięcy tancerzy na całym świecie, zaś do Polski dotarła w pierwszej dekadzie XXI w. Pośród tańców swingowych wyróżniamy żywiołowy lindy hop, skocznego charlestona, dający przestrzeń do improwizacji tańczony w pojedynkę authentic jazz, niezwykle szybkie, jednak pozwalające odpocząć, balboa oraz wiele, wiele innych :)

 

Swing zaraża przede wszystkim swoją radością i spontanicznością. Frankie Manning, ambasador lindy hop mawiał: “Nigdy nie widziałem lindy hoppera, który się nie uśmiecha. To radosny taniec. Sprawia, że czujesz się dobrze!”. Improwizowany charakter swingu, mnogość sposobów na wyrażanie siebie, nawiązywanie relacji z drugim człowiekiem, sposób na ruch i dostarczanie organizmowi endorfin - to wszystko sprawia, że ten beztroski taniec naprawdę może uzależnić. Nie bez przyczyny swing przyciąga różnorodnych ludzi. W świecie lindy hop znajdzie się przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią, modą, podróżami w ramach festiwali tanecznych czy wreszcie grą na instrumentach i muzyką złotej ery swingu.

 

Sobota 27.04.2024 r., godz. 12:00-15:00 / bilet 70 zł

Niedziela 28.04.2024 r., godz. 12:00-15:00 / bilet 70 zł

 

Miejski Dom Kultury w Mińsku Maz. - kup bilety online

Nie przegap