Informacje o Organizatorze

Nowosolski Dom Kultury - kup bilety online

KUP BILET

Światłocień  

KUP BILET

Światłocień

Brak terminów

Informacje o wydarzeniu

Światłocień   | spektakl Teatru Avis

Na początku 1942 roku do fabryki Gruschwitza w Neusalz  przywieziono młode żydowskie dziewczyny z Górnego Śląska. Zdrowe i silne pracowały w fabryce oraz na polu przy zbiorze lnu. Za kradzież jedzenia golono im głowy, za nieposłuszeństwo bito. Znęcano się, ograniczano ilość snu i jedzenia.  Niezdolne do pracy wysyłano transportem do obozu w Auschwitz.

Zimą 1945 roku, w czasie ewakuacji obozu, około 1000 kobiet wysłano w „marsz śmierci do Flossenburga. Dziewczyny szły w chodakach, spały na dworze, czasem w stodołach wśród zwierząt. Na miejsce dotarło, wg różnych szacunków, od 300 do 700 dziewcząt.

Jedna z więźniarek pisała: „Pociąg stanął. Na polu ciemno, głucho, beznadziejnie. Oczekiwała nas kobieta po spartańsku ubrana. Wyraz twarzy ostry i despotyczny, włosy gładko uczesane z tyłu w węzeł germański, okulary na nosie. Typowa Jagerfuhrerka . Przechodzimy przez bramę i znajdujemy się w obrębie lagru. Tak jak dawniej Słowianie witali chlebem i solą tak w obozach witano łaźnią. Odebrano mi wszystkie rzeczy, które dano do dezynfekcji i wypuszczono w samej koszuli na pole. O godz. 4 budzono nas, przed 5 był apel, a o 5 marsz do fabryki Gruschwitz, gdzie wyrabiano nici.

Tu zaczyna się nowy etap w moim życiu. Człowiek – maszyna”.

 

Obsada:

SS-Hauptsturmführer  Alfred  Schulz: Igor Firlej

Majstrowie: Jędrzej Irzykiewicz, Julian Lis

Pachowa : Katarzyna Sądowska

Ruth Gerstel:  Iwona Ćwiek

Nena Szlezynger: Oliwia Filipczuk

Gussie Ungluck: Eliza Marczuk

Inne więźniarki: Emilia Baturo, Iga Król, Marianna Maciejewska, Nikola Weryszko

Obsługa techniczna : Amelia Sulejewska

 

 

Nowosolski Dom Kultury - kup bilety online

Polecane

Nie przegap