Spektakl Kolektywu Kobietostan jest artystyczną próbą skupienia polifonii głosów niesłyszalnych w głosie jednej aktorki – reprezentantki...

Spektakl Kolektywu Kobietostan jest artystyczną próbą skupienia polifonii głosów niesłyszalnych w głosie jednej aktorki – reprezentantki społecznego sumienia. Głos-aktorka, niczym przewodniczka chóru w tragedii greckiej, staje się komentatorką życia i wyśpiewuje pieśń o zbiorowej tęsknocie za lepszym światem. Jest nauczycielką mówienia dla nieumiejących mówić, dla niemających miejsca w społeczeństwie, dla zbiorowości kobiecego wykluczenia. Na scenie wykreowane zostaje utopijne państwo, funkcjonujące w alternatywnej rzeczywistości, czyli tytułowy Kobietostan – miejsce wyśnione, w którym prawo ustanawiają kobiety. W tej przestrzeni aktorka, królowa-matka Kobietostanu, która nosi w sobie wszystkie niewypowiedziane historie, bierze odpowiedzialność za wydanie ich na świat, za nadanie im znaczenia.

Tekst spektaklu powstał w oparciu o rozmowy z kobietami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi oraz Fundacji Opieka i Troska, prowadzone przez Agnieszkę Bresler od roku 2016 w ramach projektu Kobietostan.

Za spektakle Kobietostan. Chór na jedną aktorkę oraz zrealizowaną z kobietami osadzonymi w Zakładzie Karnym w Krzywańcu Marię K. Agnieszka Bresler była w 2019 nominowana do nagrody kulturalnej WARTO Gazety Wyborczej.

dramaturgia: Magdalena Mróz
reżyseria: Joanna Lewicka
wideo: Maria Porzyc
kostium i scenografia: El Bruzda
zdjęcia: Paulina Anna Galanciak
występuje: Agnieszka Bresler
premiera: 8 marca 2018, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław
czas trwania: 60 minut

Bilety w cenie 20 zł do nabycia na stronie: http://bitly.pl/4xrH4 oraz na pół godziny przed spektaklem w Piekarni.

Zrealizowano przy wsparciu Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Kolektyw Kobietostan wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych i ich głosów, promując równouprawnienie oraz umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną. Kolektyw powstał z inicjatywy wrocławskiej aktorki i działaczki społecznej Agnieszki Bresler, która od 2012 roku realizuje we Wrocławiu projekty teatralne skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Momentem jego formalnego zawiązania była premiera spektaklu Kobietostan. Chór na jedną aktorkę.
Kolektyw ma również w swoim dorobku dwie produkcje teatralne wyreżyserowane przez Agnieszkę Bresler w latach 2018/2019 na oddziale żeńskim Zakładu Karnego w Krzywańcu: Marię K. oraz Wierę Gra. W 2019 Kolektyw przekształcił się w Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan, współrealizując projekt Lato w Teatrze w Zakładzie Karnym w Krzywańcu oraz całoroczny projekt Ofelie wraz z wrocławskim Centrum Praw Kobiet. Kolektyw jest stałym grantobiorcą Funduszu Feministycznego. Tworzą go artystki teatralne i działaczki społeczne: Agnieszka Bresler, Iwona Konecka, Magdalena Mróz, Martyna Dębowska i Anna Skubik.

Spektakl prezentowany w ramach cyklu:
Wrocławska Offensywa Teatralna gra w Piekarni

Pluszowe fotele, garnitury i trzygodzinne spektakle, to nie u nas. My kusimy teatralną przygodą. Wrocławski teatr niezależny to bogaty i zaskakujący świat, który czeka na odkrycie. Wreszcie możesz to zrobić. Regularnie gramy nasze spektakle w Piekarni. Dowiedz się, co w offie piszczy.

www.wrot.pl
Partnerem projektu jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Patronat medialny: Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM.

więcej

Brak terminówZobacz  Inne wydarzenia w Twoim mieście
Sprawdź  Aktualny repertuar Piekarnia Wrocław