Sala nienumerowana. Rezerwacja miejsc innych niż dostępne na stronie ekobiletu, kontakt: kasa biletowa tel. 14 688-32-87, 668 323 998,...

Sala nienumerowana. Rezerwacja miejsc innych niż dostępne na stronie ekobiletu, kontakt: kasa biletowa tel. 14 688-32-87, 668 323 998, 784-976-025, email: kasabiletowa@teatr.tarnow.pl. „Król” monodram Matyldy Baczyńskiej na podstawie tekstów Juliusza Słowackiego.

Czy „Król-Duch”, opowieść o kolejnych wcieleniach Her Armeńczyka, którego zaczerpnął Słowacki z legendy przytoczonej w „Państwie” Platona, może być w jakikolwiek sposób aktualna na początku XXI wieku?

Jeżeli już uznamy, że sama historia ma prawo fascynować, to niemal automatycznie pojawi się kolejne pytanie – jak ją przekazać współczesnemu widzowi, zwłaszcza, że poemat nie był przez Słowackiego pisany z myślą o teatrze. Nie ulega jednak wątpliwości, że poeta, komponując kolejne fragmenty dzieła, niejednokrotnie korzystał ze swojego doświadczenia i fascynacji sztuką sceniczną. Daje się to poznać choćby w sposobie dramaturgicznego prowadzenia spotkań między postaciami. Co najbardziej zachwyca w „Królu-Duchu”, to sama świadomość bogactwa wyobraźni Słowackiego. Przecież obok mistycznego „Genezis z Ducha”, napisał ironicznego „Beniowskiego”, a gdzieś w tym korowodzie podążają także szekspirowska „Balladyna” oraz bajroniczny „Lambro”. Wszystko razem świadczy o potędze artysty i chyba tłumaczy, dlaczego zdecydowaliśmy się zaryzykować zrobienie monodramu na podstawie tak nieoczywistego utworu.
Michał Kurkowski

więcej

Brak terminówSprawdź  Aktualny repertuar Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie