W ramach jesiennej trasy The Fairy Folk Tour 2024 w katowickim klubie Piąty Dom wystąpią dla Was niezwykłe składy:
legendarna Cronica
krasnoludzka Dvarga
czarodziejski The Countess
ognisty Pagan Sword
...bo baśnie i klechdy rodzą się tam, gdzie na skraju lasu człowiek porzuca rzeczywistość i podąża za głosem przygody...
Niech dzieje się magia!
Kolejne fantastyczne wydarzenie dla wszystkich wielbicieli i przyjaciół sceny folkowej, fanów mocniejszych brzmień okraszonych pięknem ludowych instrumentów oraz pasjonatów fantastyki i baśniowych światów przyprószonych mchem i osłodzonych borówkami!
Zapraszamy do baśniowego świata pełnego fantazji i muzyki!
Cronica to legendarna folk metalowa formacja założona w Jaworznie w 2014 roku. Ich muzyka to wyprawa do świata legend, podań, mitologii Słowian i Wikingów, to poetycka i filozoficzna podróż przez wierzenia praprzodków. Zespół inspiruje się muzyką tradycyjną, jednak folk w ich wykonaniu wyszywany jest nitkami indywidualizmu każdego z członków tej formacji.
Charakter twórczości Cronici to połączenie wielu wspaniałych głosów, melodyjnych kompozycji i ciężkich brzmień gitar. Wszystko to okraszone dźwiękami skrzypiec, liry korbowej, fletu, keyboardu i sopiłki.
Zespół ma na koncie ogrom koncertów klubowych i festiwalowych w Polsce oraz zagranicą.
Ich albumy studyjne Na Tej Ziemi (2016) i Ukony (2022) nieustannie zachwycają fanów muzyki folk metalowej.
Dvarga to formacja, który powstała w 2021 roku i specjalizuje się w unikalnym gatunku krasnoludzkiego fantasy folk metalu.
Dvargowie są ferajną krasnoludzkich górników, który w wolnych chwilach po ciężkiej harówce w kopalniach pragnie podzielić się z publicznością radosną muzyką. Ich twórczość to połączenie ciężkich melodyjnych gitar z elementami tradycyjnej muzyki folkowej, inspirowanej kulturą ludową i mitologią krasnoludów z różnych fantastycznych uniwersów. Postacie grające w zespole – Grimm Grimo Modan, Erglis Turmalin, Nadar Rzemieślnik, Bardin Mroczny Topór, Fulgur Kowal oraz Ug-Drüm Svamfodh pochodzą z magicznego świata Dvargi, a dokładnie ze stolicy tego mitycznego miejsca – z Argnav-yal.
Mimo krótkiego czasu istnienia, zespół szybko zyskał uznanie wśród fanów folk metalowej sceny za swoją oryginalność i pełne energii występy. W czerwcu projekt wydał swój pierwszy teledysk i szykują się wielkimi krokami do wydania longplaya.
Krasnoludzka załoga wykonuje utwory o magicznych przygodach, krasnoludzkich hulankach przy kuflach, o smokach, czarownikach i Elfach, ale także pieśni miłosne w iście brodatym stylu!
Gwiazda chorwackiej sceny symphonic gothic metalowej. Formacja pochodząca z legendarnego, rycerskiego miasta Sinj zachwyca ciężkimi riffami, mroczną klimatyczną aurą, energią i lirycznością, czaruje opowieściami o fantastycznych światach wyplecionymi z syreniego przeszywającego słuchaczy na wskroś głosu Mariji, z iście demonicznych męskich wokali i melodyjnych partii klawiszowych.
Zespół ma na swoim koncie bardzo udany i świetnie przyjęty przez recenzentów longplay pt. „Sacramental” wydany w ubiegłym roku.
Ta ognista grupa to folk metalowy skład z Nottingham (Wielka Brytania). Pagan Sword to synonim mocnych riffów, potężnego męskiego wokalu, lekkich folkowych melodii granych na skrzypcach i istnej słowiańskiej furii ozdobionej echem mrocznych celtyckich lasów!
Genialnie posadzona sekcja rytmiczna pięknie przeplata się z melodiami inspirowanymi słowiańskimi i celtyckimi motywami. Intensywne folkowe uderzenie na zachodniej scenie metalowej. W swojej twórczości nawiązują do mitologii, historii i tradycji Słowian. Muzyce tego składu nie brak również średniowiecznego i odrobinę nordyckiego klimatu, który wprowadza brutalny i mocny, ale także klimatyczny i zdecydowanie ciemny męski wokal Matta. Zespół ma na koncie ogrom koncertów klubowych i festiwalowych w Polsce oraz zagranicą. W 2024 roku byli jedną z formacji finałowych eliminacji do Bloodstock Festival w Wielkiej Brytanii.
Na swym koncie mają już dwa entuzjastycznie przyjęte albumy: „Enter the Mountain” (2022) oraz „Flameheart” (2024).