Zapomniane bogactwo Śląska. Minerały cynku i ołowiu
Zapomniane bogactwo Śląska. Mi
Co ciekawego Cię czeka?
Śląsk i Małopolska od wieków słynęły ze złóż srebra, cynku i ołowiu. Już w średniowieczu surowce te wydobywano w okolicach Tarnowskich Gór i ale także po stronie Małopolski w Olkuszu. W bardziej współczesnej historii kopalnie działały także w Bytomiu, Piekarach Śląskich oraz na wschodzie – w rejonie Bukowna i Kluczy. Dziś wyd
Od: Górski Blejd Paweł Blajda
Zapomniane bogactwo Śląska. Minerały cynku i ołowiu
Co ciekawego Cię czeka?
Śląsk i Małopolska od wieków słynęły ze złóż srebra, cynku i ołowiu. Już w średniowieczu surowce te wydobywano w okolicach Tarnowskich Gór i ale także po stronie Małopolski w Olkuszu. W bardziej współczesnej historii kopalnie działały także w Bytomiu, Piekarach Śląskich oraz na wschodzie – w rejonie Bukowna i Kluczy. Dziś wydobycie zostało całkowicie zakończone, a w okolicy nie ma już ani jednej czynnej kopalni cynku i ołowiu. Pozostały jedynie ślady ich działalności – a jeden z nich chciałbym pokazać podczas warsztatów.
Mowa o dawnej hałdzie po kopalni Orzeł Biały, znajdującej się na granicy Bytomia i Piekar Śląskich. To miejsce pełne geologicznych ciekawostek. Wśród najciekawszych znalezisk są blendy cynkowe, czyli zespół minerałów takich jak galena, sfaleryt i markasyt. Oprócz nich będziemy szukać kryształów dolomitu, kalcytu i aragonitu, a także gipsów i cerusytów.
Dla miłośników paleontologii hałda skrywa wapienie muszlowe ze skamieniałościami ramienionogów terebratulla, fragmentów liliowców i jeżowców. Wytrwali poszukiwacze mogą nawet natrafić na kostki triasowych gadów morskich!
Godzina i czas trwania warsztatów
Spotykamy się o godzinie 10:30 w niedzielę 8 czerwca. Warsztaty zajmą nam około 2-3 h. Chyba, że zaangażowanie i chęć poszukiwań będzie ogromna, wtedy możemy zostać nieco dłużej. :)
Lokalizacja warsztatów
Warsztaty odbędą się na dawnej hałdzie kopalni Orzeł Biały na granicy Bytomia i Piekar Śląskich. Natomiast miejsce spotkania jest gdzie indziej. To miejsce będziesz mieć zapisane na bilecie po jego zakupieniu. Wystarczy wejść w wersje PDF biletu i znadziesz tam link z loklizacją.
Co oferuję?
Oferuję profesjonalną opiekę przewodnicką, wiedzę geologiczną oraz sprzęt geologiczny i ochronny (młotki, dłuta, lupy, woreczki i papier to zawijania okazów, okulary ochronne, rękawice ochronne).
Jak się przygotować?
Na warsztaty należy być odpowiednio przygotowanym. Warto pamiętać, że jest to hałda i może być sporo błota, a ubrania i rzeczy, które weźmiesz w teren mogą zostać pobrudzone. Przede wszystkim proszę zabrać wygodne buty (najlepiej jeżeli byłyby za kostkę) i odpowiednio dobrane ubranie do temperatury (kurtka przeciwdeszczowa spakowania w plecaku mogę Cię uchronić). Przyda się także plecak, do którego można spakować swoje okazy i napoje (polecam ciepłą herbatę i wodę ;) ). Jeżeli posiadasz swój ekwipunek ochronny i sprzęt geologiczny to oczywiście warto go zabrać. Polecam również zabrać ze sobą rękawice ochronne - dopasowane pod swój rozmiar. Oczywiście dysponuję rękawicami w razie potrzeby. Zgodnie z zasadami zero waste są wielokrotnego użytku, które piorę po każdych warsztatach.
Pamiętaj, że teren, na którym będą odbywały się warsztaty jest wymagający. Proszę spodziewać się nierównego terenu i luźnych skał podczas poszukiwań.
Zachęcam do zakupienia odpowiedniego ubezpieczenia na czas warsztatów!
Regulamin warsztatów
1. Warsztaty organizuje firma Górski Blejd Paweł Blajda NIP 6482756224, REGON 527103456.
2. W warsztatach może wziąć udział każdy kto ukończył 18 rok życia. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w warsztatach jedynie pod opieką dorosłych.
3. Uczestnictwo w warsztatach wymaga stanu zdrowia i kondycji fizycznej adekwatnych do stopnia trudności danego wyjazdu. Poprzez zapisanie się lub wzięcie udziału w wyjeździe uczestnik oświadcza, że jego stan zdrowia i kondycja pozwala na udział w danym wyjeździe.
4. Uczestnik zobowiązany jest do przekazania prowadzącemu warsztaty informacji o swoim stanie zdrowia na wypadek konieczności udzielenia pierwszej pomocy.
5. O udziale uczestnika w warsztatach decyduje prowadzący warsztaty. W przypadku stwierdzenia poważnych przeciwwskazań do wzięcia udziału w warsztatach, uczestnikowi może zostać odmówiona zgoda na udział w wydarzeniu.
6. Uczestnik udostępnia organizatorowi (Górski Blejd Paweł Blajda) swoje dane kontaktowe (numer telefonu).
7. Organizator zapewnia ekwipunek ochronny i geologiczny w tym młotki, dłuta, lupy, woreczki i papier to zawijania okazów, okulary ochronne, rękawice ochronne.
8. Udział w warsztatach wiąże się z ryzykiem wypadku, może być więc niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Uczestnik bierze udział w warsztatach na własną odpowiedzialność. Górski Blejd Paweł Blajda zaleca uczestnikom nabycie odpowiedniego do wyjazdu ubezpieczenia na czas jego trwania (w szczególności NNW).
9.Podczas warsztatów niedozwolone jest zażywanie środków odurzających i substancji psychotropowych oraz innych o podobnym działaniu. Niedozwolone jest spożywanie napojów alkoholowych i przebywanie pod wpływem alkoholu w czasie realizacji programu terenowego oraz we wszystkich innych sytuacjach, gdy może to zagrozić bezpieczeństwu własnemu lub innych osób.
10. Górski Blejd Paweł Blajda zastrzega możliwość odwołania warsztatów w przypadku wystąpienia przyczyn niezależnych, skrajnych warunków pogodowych lub braku wystarczającej liczby uczestników.
11. W przypadku odwołania warsztatów Organizator dokonuje zwrotu środków.
12. Uczestnik rezygnujący z warsztatów zobowiązuje się powiadomić Górski Blejd Paweł Blajda o swojej rezygnacji do godziny 20:00 dnia poprzedzającego warsztaty.
Lokalizacja
Piekary Śląskie, Brzeziny Śląskie