Czy trzeba drukować bilet zakupiony przez Internet?

Utworzono dnia 22-02-2023 | zwroty
#bilety #drukowanie #biletów #drukarki
W dobie postępującej cyfryzacji i digitalizacji coraz częściej korzystamy z rozwiązań, które nie tylko są praktyczne i wygodne, ale także mają pozytywny wpływ na naszą planetę. Jednym z nich jest z pewnością rezygnacja z biletów tradycyjnych – w formie papierowej – na rzecz biletów elektronicznych. Jak one jednak działają? Czy faktycznie możemy ich nie drukować? Czy wystarczy nam bilet w telefonie?

Bilety do kina, na koncerty czy spektakle – większości z nas o wiele łatwiej przychodzi nabycie ich za pośrednictwem internetu, z dowolnego miejsca, o dowolnej porze i z wygodną formą elektronicznej płatności. Nie da się ukryć, że zakup biletów online niesie za sobą wiele korzyści, niekiedy jednak – szczególnie wśród nieprzyzwyczajonych do tej formy zakupu biletów na wydarzenia użytkowników internetu – pojawiają się pewne wątpliwości. W naszym wpisie postaramy się je rozwiać 😊.


Czy można pokazać bilet na telefonie?
Jak najbardziej! Bilet w formie cyfrowej – SMS-a czy przesłanego na e-mail dokumentu w formacie PDF – stanowi podstawę do uznania ważności zakupionego biletu w przypadku większości wydarzeń, chyba że organizator wydarzenia wskaże inaczej. Zwykle jednak, jeśli otrzymaliśmy bilet SMS-em, możemy rozumieć to jako sygnał, że to właśnie ta wiadomość na naszym telefonie jest wystarczająca. W przypadku biletu w formie e-mail warto zapoznać się z treścią wiadomości, w której organizator przekazuje wytyczne dotyczące procedury związanej z zakupionym biletem.


Jak zapisać bilet w telefonie?
Bilet w smartfonie to praktyczne rozwiązanie – w końcu telefony komórkowe towarzyszą nam niemal nieustannie, strzeżemy ich jak oka w głowie, w przeciwieństwie do lubiących się zagubić biletów papierowych. Bilet trafi na Twój telefon za pośrednictwem SMS-a, możesz jednak zapisać otrzymany w e-mailu bilet również na swoim urządzeniu mobilnym.


Czy bilet elektroniczny na koncert lub do kina trzeba drukować?
Teatry, filharmonie oraz niektórzy sprzedawcy oferują tak zwany bilet domowy (home ticket). Taki typ biletu otrzymujemy na skrzynkę e-mail bezpośrednio po zakupie. Zwykle w wiadomości otrzymanej wraz z biletem znajdziemy informację, czy bilet należy wydrukować, czy wystarczy okazać go w formie elektronicznej. Kina – szczególnie duże sieciowe multipleksy – stawiają dziś na sprawdzanie biletów za pośrednictwem mobilnego urządzenia odczytującego QR kod na bilecie w wersji cyfrowej.


W jakich sytuacjach wydrukowanie biletu jest konieczne?
Drukowanie biletu w większości sytuacji okazuje się nie być konieczne, zdarzają się jednak wyjątki. Prócz biletów związanych z komunikacją międzynarodową – na przykład pociągów i samolotów – niekiedy musimy wydrukować bilet na wydarzenie. Zwykle jednak organizator wyraźnie zaznacza to w przesłanej do nas wiadomości lub dostępnym na stronie regulaminie. Warto poświęcić temu aspektowi chwilę uwagi, gdyż okazane w telefonie potwierdzenie rezerwacji lub zakupu może wtedy okazać się niewystarczające.