Co to jest kod QR i do czego służy?

Utworzono dnia 22-02-2023 | bilety
#kod #qr #bilety #online
Rozwój cyfryzacji i technologii związanych z rozwiązaniami mobilnymi coraz wyraźniej ułatwia nam życie. Tego rodzaju udogodnienia oszczędzają czas i energię użytkowników. Jednym z nich z pewnością jest kod QR. Kody QR budzą niekiedy wątpliwości dotyczące ich tworzenia czy zastosowania. W naszym wpisie postanowiliśmy je dla Was rozwiać 😊.


Co to jest kod QR?
Kody QR (eng. Qick Response Code) to opracowane w 1994 roku w Japonii specjalne dwuwymiarowe kody graficzne w formie kwadratu, które kojarzyć się mogą z kodami kreskowymi. Nie mamy jednak do czynienia z kreskami, ale z wzorami – właśnie dzięki temu możemy w naszym kodzie QR zakodować znacznie większą ilość informacji niż w przypadku znanego nam od dawna i regularnie stosowanego, na przykład na wszelkich produktach, kodu stworzonego z linii. Co ciekawe, kod kreskowy możemy odczytać skanerem jedynie w wersji papierowej, natomiast kod QR działa również, gdy zeskanujemy go np. za pośrednictwem ekranu. Dziś, gdy zmierzamy w kierunku coraz szerszej cyfryzacji, ta różnica zdaje się być kluczowym powodem powrotu na salony tego, bądź co bądź, nie najnowszego rozwiązania. Obecnie jednak kod QR znajduje coraz szersze zastosowanie.


Jakie informacje mogą być zapisane w kodzie QR?
Za pomocą takiego kodu możemy zapisać różnego rodzaju dane możliwe do ujęcia w formie cyfr, liter (nie tylko z alfabetu łacińskiego) i symboli. Sczytywane za pomocą wiązki lasera kody po „powrocie” wiązki do skanera zmieniają się w znaki, które mogą prowadzić do akcji, np. przekierowywać do strony www. Możliwości kodów QR są w zasadzie nieograniczone, a ilość danych zapisanych w kodzie zależy od liczby modułów (najwięcej to 177 na 177 modułów w kodzie, natomiast najmniej – 21 na 21 modułów).


Jak odczytać i skanować kody QR?
Odczytanie kodu QR umożliwi nam specjalny czytnik QR. Tego rodzaju skaner kodu QR możemy pobrać w formie aplikacji na nasze urządzenie mobilne. Następnie wystarczy, że umieścimy kod przed obiektywem naszego smartfonu czy tabletu i zadzieje się magia 😉.


Jak stworzyć własny kod QR?
Chcesz wygenerować własny unikatowy kod QR? Z pomocą przychodzi nam generator QR kodów, z którego możemy skorzystać online, za pośrednictwem przeglądarki, lub sięgając po jedną z licznych stworzonych do tego celu aplikacji.


Szerokie zastosowanie kodów QR
Kody QR – ze względu na swoje szerokie możliwości – znajdują zastosowanie w wielu obszarach:
  1. W sklepach i restauracjach – przy płaceniu czy skanowaniu kart lojalnościowych;
  2. W instytucjach kultury – przy sprawdzaniu wejściówek, szukaniu tytułów bibliotecznych, umieszczaniu informacji na temat dzieł sztuki na wystawach czy przy korzystaniu z wirtualnego przewodnika;
  3. W komunikacji miejskiej – przy kontroli lub kupowaniu biletów;
  4. Na stronach internetowych – jako przekierowanie albo forma uwierzytelnienia;
  5. W paczkomatach i punktach odbioru paczek kurierskich – by odbierać przesyłki;
  6. W taksówkach – by pasażer mógł sprawdzić kierowcę i wymogi bezpieczeństwa spełniane przez pojazd;
  7. Na materiałach promocyjnych: plakatach, ulotkach, reklamie outdoorowej – by szybko i sprawnie kupić produkt lub bilet na wydarzenie oraz zapoznać się ze szczegółami promowanej oferty.

W Ekobilecie każde opłacone zamówienie – niezależnie od tego, ile biletów kupiłeś – opatrzone jest QR kodem. Wygenerowany dla zakupu kod QR umożliwia wejście na wydarzenie każdemu, kto posiada kod biletu (w formie SMS-a, e-maila lub wydruku). Dzięki temu każda osoba, która zakupiła bilet w ramach wspólnego zamówienia (np. grupy znajomych), może wejść na wydarzenie niezależnie od pozostałych.

Choć wydawać by się mogło, że QR kod jest z nami bardzo długo, to rozwiązanie na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie nie traci na aktualności. Wręcz przeciwnie –  dziś QR kody stały się nieodłącznym elementem naszego krajobrazu oraz realnym ułatwieniem w codziennych sytuacjach.