Czy E-SPORT zasługuje na miano prawdziwego sportu?

Utworzono dnia 09-05-2023 | Aktualności
#sport #esport #zawody
W 2018 roku e-sport zadebiutował na Igrzyskach Azjatyckich jako sport pokazowy, a już w 2022 wszedł oficjalnie w ich skład jako dyscyplina sportowa. Głosy są podzielone- jedni uważają, że olimpiada to nie czas i miejsce na e-sport, natomiast zwolennicy są tym pomysłem są zachwyceni. W związku z tym postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu tematowi.


Rosnąca popularność
Choć e-sport wywołuje niemałe poruszenie i nie wszyscy są przekonani o tym, że powinien być uznawany za “prawdziwy sport”, to nie ma co ukrywać, jego popularność nieustannie wzrasta. Kilka dni temu świat obiegła informacja o wprowadzeniu zawodów strzeleckich w grze Fortnite do serii Olimpijskiej E-Sportu w 2023 roku. W zawodach weźmie udział 12 graczy, którzy będą sprawdzani pod kątem dokładności celowania, tak jak strzelcy sportowi na zawodach. Organizatorzy liczą, że w ten sposób przyciągną jeszcze więcej fanów, a także wesprą promocję sportów strzeleckich.

Tymczasem w Polsce
Również w Polsce to dynamicznie rozwijająca się scena, która zdobywa coraz większy rozgłos, a nawet jak się okazuje jesteśmy jednym z najbardziej rozwiniętych rynków e-sporotwych nie tylko w Europie ale i na świecie! Według danych agencji Newzoo, w 2021 roku liczba graczy w naszym kraju liczyła ponad 10,7 miliona, a wartość rynku e-sportowego oscylowała w granicach 180 mln złotych.

E-sportowa społeczność w Polsce gromadzi sporą rzeszę fanów (głównie mężczyzn), którzy biorą udział w licznych turniejach i wydarzeniach takich jak Intel Extreme Masters czy tych organizowanych przez Polską Ligę Esportową. Co ciekawe, blisko co trzeci polski fan e-sportu decyduje się na dodatkowe wydatki na tę formę rozrywki (w porównaniu do 26 proc. w 2021 r.).

Potencjał i możliwości technologiczne
Zdaniem wielu ekspertów e-sport w ciągu najbliższych kilku lat ma szansę stać się jednym z czołowych sportów na świecie. Przyglądając się temu, co dzieje się na naszym podwórku oraz na międzynarodowej arenie, już dzisiaj przy pomocy naszego produktu EKOSPORT (sprawdź tutaj) jesteśmy w stanie zapewnić rozwiązania technologiczne, które mogą wspierać organizatorów takich zawodów.

To kwestia kilku chwil zanim staniemy się świadkami prawdziwego “esportowego boom”. A co Wy sądzicie na ten temat? Podoba Wam się pomysł wprowadzania e-sportu jako oficjalnej dyscypliny sportowej?