Gelato za granicą czy gofry nad Bałtykiem? Jak podróżują Polacy?

Utworzono dnia 31-08-2023 | sprzedaż biletów
#wycieczki #turystyka
photo credit:  Magda Vrabetz

Wzrost cen, upały, zaraz potem ulewy i standardowe korki na Zakopiance czy w stronę morza. Na kartce kalendarza już prawie wrzesień, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu, w jaki sposób w tym roku Polacy spędzali swoje wakacje. 


Różnorodność wyborów 
Jak wynika z badania "Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023", co trzeci rodak tegoroczne wakacje organizował samodzielnie; 29%. brało udział w wyjeździe zorganizowanym przez znajomych lub rodzinę; 21% przygotowywało go w pojedynkę, a 18% wakacje kupiło w biurze turystycznym. W 2023r. Polacy najczęściej wybierali wakacje za granicą, jak potwierdza 38% ankietowanych. Na urlop w Polsce zdecydowało się 29% respondentów. Częstą formą odpoczynku był również city break, czyli weekendowe wypady do innych miast (21%). Najwięcej osób wybierało urlop za granicą w krajach europejskich (28%), zaś w Polsce niezmiennie atrakcyjne pozostają lokalne destynacje, takie jak morze, Mazury (27%) czy góry (21%).

Ankietowani decydując się na aktywny wypoczynek wybierali najczęściej zwiedzanie (35%) lub uprawianie sportu (32%). Chętnie też próbowali nowych rozrywek (19%). Aby doświadczyć ciekawych wrażeń uprawiali sporty ekstremalne (20%). Z kategorii rozrywek sportowych najczęściej wybierali te motoryzacyjne takie jak offroad, gokarty (42%), wodne jak na przykład kitesurfing, kajaki, jachty lub sporty ekstremalne (17%). Wśród tych ostatnich dominowały sporty ekstremalne takie jak strzelanie (44%), przejażdżki samochodami wyścigowymi (29%) czy flyboard (15%).
Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1203 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2023Ponadto zmienił się sposób, w jaki Polacy podróżują. Przede wszystkim są bardziej spontaniczni, poszukują okazji i chętniej wybierają opcje jednodniowe, by odkrywać okolice. Wśród specjalnych ofert górowały bilety oferujące różne usługi, w ramach jednej ceny biletu- tak jak nasz BILET ŁĄCZONY, który jest się rozsądnym i dogodnym rozwiązaniem na czas rosnących cen. 

Wyzwania i innowacje w branży turystycznej
Choć Polacy są skorzy do podróżowania, to branża turystyczna jest stawiana przed ogromnymi wyzwaniami, nie tylko finansowymi. Obecnie, w obliczu zwiększonej dostępności i popularności zwiedzania, same destynacje muszą systematycznie redefiniować swoje oferty, aby sprostać nowym wymaganiom.

W erze social mediów i Instagramowych miejsc dochodzi do efektu przesycenia, czyli sytuacji, w których destynacja traci atrakcyjność ze względu na zbyt duże natężenie turystów. Aby temu zapobiec, atrakcje muszą wprowadzać strategie, które zarówno przyciągną zwiedzających, jak i zachowają integralność i unikalność miejsca.

Drodzy Organizatorzy, właściciele atrakcji, mamy rok 2023, pora się obudzić! Nowoczesne rozwiązania, powinny być dostępne na porządku dziennym! Szybka sprzedaż biletów, aplikacje mobilne, interaktywne przewodniki, umożliwiające podróżnym spersonalizowane i wygodne doświadczenia. Jeśli na samą myśl o technologii robi Ci się gorąco, to lepiej zacząć się z nią oswajać już teraz. Konkurencja nie śpi, a Ekobiletowy system ma sposób na rozwiązanie wszystkich tych problemów.

Rezygnacja z rutynowych ofert na rzecz unikalnych, innowacyjnych i atrakcyjnych doświadczeń staje się koniecznością. Miejsca, które utrzymują ciągłe inwestowanie w rozwój i kreatywność, są bardziej w stanie przyciągnąć podróżnych, zarówno nowych, jak i tych, którzy chcą wracać regularnie. Destynacje kreujące w odważny i przemyślany sposób swoje oferty, inspirują i zapadają w pamięć na dłużej. Dlatego to konieczność, aby przestrzenie, które uwielbiamy, nie przestawały nas zaskakiwać! 

Podsumowując, sezon letni dobiega końca, pozostawiając wiele ciekawych obserwacji na temat preferencji i zachowań Polaków podczas tego okresu. Wakacje 2023 roku pokazują, że Polacy cenią różnorodność możliwości spędzania czasu oraz wykazują otwartość na nowe formy podróżowania i odkrywania miejsc. To zachęcający znak dla branży turystycznej oraz dla osób planujących swoje przyszłe przygody i relaksujące chwile podczas urlopów. Jednocześnie, rosnące ceny powinny skłaniać destynacje do przemyślenia swoich ofert i zaproponowania czegoś atrakcyjniejszego- jak bilet łączony. W końcu dynamiczna natura branży turystycznej wymaga od organizatorów stałego dostosowywania się do oczekiwań podróżnych oraz wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań, w które warto inwestować.